Goncourtova nagrada Slovenije je projekt, ki ga koordinira Francoski inštitut v Sloveniji v sodelovanju z ljubljansko Filozofsko fakulteto, založbo Mladinska knjiga in Goncourtovo akademijo. Akademija in nagrada nosita ime po bratih pisateljih iz 19. stoletja, Julesu in Edmondu de Goncourtu.
600 strani obsegajoč roman
Avtorja zmagovalnega romana, ki je bil predvsem v preteklosti dejaven tudi kot filmski režiser in scenarist, bo Francoski inštitut v Sloveniji v letu 2025 ob izidu slovenskega prevoda dela povabil v Slovenijo. Roman, ki ga je v izvirniku izdala založba L'Iconoclaste, bo v Sloveniji izšel pri Mladinski knjigi, kot so izšli prevodi vseh romanov, ovenčanih s slovensko Goncourtovo nagrado.
V 600 strani dolgem romanu Veiller sur elle spremljamo slikarja in njegovo razmerje z žensko, ki izvira iz precej bogatejšega okolja. Delo je postavljeno v čas italijanskega fašizma. "Želel sem napisati nekaj večjega od tistega, kar sem napisal prej, pustiti za seboj vse omejitve, ki sem si jih najprej postavil v 20 letih kinematografije ... a sem jih paradoksalno postavil tudi v svojih prvih treh romanih," je pred časom povedal avtor za radio France Inter.
Leta 1971 rojeni Jean-Baptist Andrea se je pisanju knjižnih del posvetil razmeroma pozno, saj je prvi roman objavil leta 2017. V angleško govorečem svetu sta bila dobro sprejeta prevoda njegovega drugega in tretjega romana Cent millions d'annees et un jour (Sto milijonov let in en dan) in Des diables et des saints (Hudiči in svetniki).
Osma slovenska Goncourtova nagrada
Slovenska študentska žirija je izbirala med štirimi finalisti Goncourtove nagrade za najboljši francoski roman leta 2023. Poleg zmagovalnega romana so bili v igri za slovensko nagrado še: Triste tigre Neige Sinno, Humus Gasparda Koeniga in Sarah, Susanne et l'ecrivain Erica Reinhardta. Izbor slovenske študentske žirije je tokrat sovpadel z izbiro deseterice žirantov Goncourtove akademije.
Slovenski študenti in študentke so doslej nagradili naslednje romane: Kremeljski mag Giuliana da Empolija, Najskrivnejši spomin človeštva Mohameda Mbougara Sarra, Anomalija Herveja Le Telliera, Vsak od nas biva na tem svetu po svoje Jean-Paula Duboisa, Več kot brat Davida Diopa, Bakhita Veronique Olmi in Tisti, ki smo ga oboževali Catherine Cusset.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje