Tomaž Šalamun je v skoraj pol stoletja delovanja izdal skoraj 50 pesniških zbirk, tako da je njegov pesniški opus od prve zbirke Poker iz leta 1966 do zadnje, Orgije, ki bo šele izšla, izjemno obsežen in bogat.
Šalamun se je rodil leta 1941 v Zagrebu, kasneje se je z družino preselil v Ljubljano, nato še v Mostar. V Slovenijo se je družina lahko vrnila po informbiroju, vendar ne v prestolnico, temveč v Koper. Tam je Šalamun zaradi svojega izjemnega igranja na klavir veljal za čudežnega dečka.
Dvomi o študijski usmeritvi so ga sprva povedli po očetovih stopinjah, na študij medicine, ki pa ga je opustil in se posvetil študiju zgodovine in umetnostne zgodovine na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Prav tam je prisluhnil Danetu Zajcu, ki je bral svoje pesmi, in odkril strast do poezije.
Učitelj številnim generacijam pesnikov
Šalamun, ki je svojo pesniško izkušnjo opisoval skoraj kot izkušnjo medija, ki navdih prejema od "nekod zgoraj", je v poznejših letih svoj pesniški nadzor videl zgolj in samo v tem, da "se dovolj razpre in čaka, da se proces začne".
Pesnik Aleš Šteger meni, da je bil Šalamun "revolucionar, upornik, avantgardist, mesija, samooklicana pošast, videc, medij, diplomat, prestopnik, egoman, guru, ironik, gospod in ne nazadnje kralj pesnikov", ki je, hote ali ne, postal učitelj generacijam slovenskih in svetovnih pesnikov.
Odzivi tudi iz tujine
Spominu na svojega slovenskega kolega se je med drugimi poklonil tudi Christopher Merrill z Univerze v Iowi, ki je pred dnevi v Huffington Postu zapisal, da "je dajal vtis, da poseduje dar večne mladosti". Opozoril je tudi na njegovo večno zanimanje za ustvarjanje mladih pesnikov in ironično dejstvo, da so "kljub pesnjenju v jeziku, ki ga govorita le dva milijona ljudi, angleški prevodi njegovih pesmi več desetletij globoko vplivali na ameriško književnost". Zaključil pa je z besedami, da je bil Šalamun božji dar, obdarovan z nežno dušo, in da bodo njegove pesmi seveda preživele in nas še naprej bogatile.
Še poslednja pesniška zbirka ...
Založba Beletrina, ki je pred nekaj leti izdala največji izbor Šalamunove poezije, ki ga je naredil pesnik sam, bo že v začetku januarja izdala tudi njegovo poslednjo pesniško zbirko. Boris A. Novak je ob njegovi smrti zapisal, da je Šalamun v našem degradiranem času vrnil poeziji njen smoter in dostojanstvo.
Posnetku oddaje lahko prisluhnete spodaj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje