Avtorja izčrpno predstavita tudi 12 soških ofenziv. Foto: Založba Sophia
Avtorja izčrpno predstavita tudi 12 soških ofenziv. Foto: Založba Sophia

Knjiga, ki je izšla pri založbi Sophia, je v veliki meri rezultat branja strokovnih monografij o prvi svetovni vojni, ki sta jih avtorja s pomočjo lastnih izkušenj ovrednotila in jih predstavila širši javnosti. Predstavljata pa tudi posebnosti posameznih krajev in različne prikaze vojskovanja.

Pleterski: Delo je izris celote
Po besedah akademika Janka Pleterskega je delo Prelom: 1914-1918 med prvimi, ki ponuja bolj zaokrožen pogled na obdobje prve svetovne vojne in se pri tem ne omejuje le na politične tokove. Na predstavitvi dela je Pleterski podal tudi mnenje, da sta se avtorja ob pravem času odločila za pregledno delo za obdobje prve vojne, saj je z vidika dela zgodovinarjev število raziskav doseglo mejo, ki jo določajo viri. Prav zaradi množice odkritega in objavljenega pa se je pojavila tudi potreba po pregledu oziroma izrisu celote, za kakršnega sta poskrbela Nečak in Repe, pravi Pleterski.

Izčrpen prikaz soških ofenziv
V predstavitvi knjige pa lahko med drugim preberemo, da sta avtorja povezala politične, vojaške, kulturne in gospodarske značilnosti dogajanja v svetu s poudarkom na življenju Slovencev v Avstro-Ogrski. Prikazala sta ozadje in vzroke vojne, popisala potek glavnih vojaških operacij, zlasti izčrpno vseh 12 soških ofenziv, življenje prebivalstva v zaledju, begunstvo, vojno propagando, diplomatske igre pa revolucionarno vrenje ob koncu vojne, vključno z oktobrsko revolucijo, ter dogajanje na pariški mirovni konferenci, po kateri je nastala nova, versajska Evropa.