Foto:
Foto:
V knjigi so vključeni tudi dokumenti, ki določajo pravice slovenske manjšine v Italiji.

Delo s podnaslovom Slovenska manjšina in njen pravni položaj: zgodovinski in pravni pregled 1866-2004 prinaša pregled vprašanj, s katerimi so se Slovenci ukvarjali v omenjenem obdobju. Kot mejna sta postavljena dogodek, ko so Beneške Slovence vključili v Italijo, in sprejetje zaščitnega zakona za slovensko manjšino. V knjigi so zbrani najpomembnejši dokumenti, ki določajo pravni položaj Slovencev v Italiji, referati s koprskega znanstvenega simpozija in ugotovitve programa Konkurenčnost Slovenije 2001-2006.

Sodelovanje zgodovinarjev, pravnikov in izvedencev za zakonodajo
Predstavitev v Narodnem domu so pripravili Slovenska kulturno-gospodarska zveza (SKGZ), Svet slovenskih organizacij (SSO) in Znanstveno-raziskovalno središče Koper Univerze na Primorskem. O Bajčevi knjigi, pri nastanku katere so sodelovali zgodovinarji, pravniki in izvedenci italijanske zakonodaje z obeh strani meje, so govorili Walter Coren, Janez Berdon in Mitja Ozbič, trije slovenski pravniki s Tržaškega.

Treba se bo učiti slovensko
Walter Coren je izpostavil pomanjkanje vodilnih kadrov, ki znajo slovensko, slabo koordinacijo v manjšini, opozoril pa je tudi na možnost zaščite "od spodaj", kar omogočajo težnje po federalistični ureditvi Italije. V Furlaniji - Julijski krajini je tako priznana zakonodajna pristojnost, neposredno so podrejeni le italijanski ustavi.

Slovenska imena spet slovenska
Janez Berdon se je posvetil vračanju imen in priimkov v slovensko obliko zapisa, saj je bilo mnogo slovenskih imen poitalijančenih. Od fašistične diktature naprej so zapis imen spreminjali na podlagi odlokov posameznih prefektur, prošenj za spremembo ali celo brez posebnih razlogov. Z zakonom je italijanski parlament leta 1991 določil, da se lahko v izvirno obliko vrnejo le imena, spremenjena s prefektovim odlokom, pred tem pa sprememba zapisa sploh ni bila mogoča. Šele okvirni zakon o zaščiti manšin leta 1999 je odpravil nekatere omejitve spremembe zapisa.

Določila Londonskega memoranduma
Mitja Ozbič pa je spomnil na potrebo, da se analizira problematike, ki zadevajo ozemlje, razlastitve, srenjsko lastnino, prostorsko načrtovanje in urbanistične vidike. Pri tem je treba upoštevati določila in dopolnitve Londonskega memoranduma.

Knjiga ob pravem času
Sodelujoči na predstavitvi, na kateri so bili med drugim tudi predsednik SKGZ-ja Rudi Pavšič, predsednik SSO-ja Sergij Pahor, direktor ZRS-ja Koper Darko Darovec in predsednik paritetnega odbora Rado Race, pa so se strinjali, da je knjiga izšla ob pravem času, ko slovenski manjšini podtikajo različna dejanja.