Večina bralcev si več časa za ta konjiček vzame na dopustu. Foto: EPA
Večina bralcev si več časa za ta konjiček vzame na dopustu. Foto: EPA
Največ knjig se prebere na plaži, med potovanjem ali čakanjem nanj. Foto: EPA
Čez leto so knjižnice dobro napolnjene, poleti pa jih bralci dostikrat povsem izropajo. Foto: EPA
S knjigo v roki
Na dopust je bolje vzeti preveč knjig kot premalo.
Ledena prevara
Na Ledeno prevato čaka več kot tisoč slovenskih bralcev. Foto: Mladinska knjiga

Večina bralcev se odloča med več možnostmi: v kovčke spakirajo priročnike za duhovno rast, najnovejše knjižne uspešnice, klasike, ki jih skušajo prebrati vsako leto, ali knjige s področij, za katera čutijo, da jih zanemarjajo. Tistim, ki se kljub temu znajdejo v dvomih, pa poznavalci svetujejo, naj s sabo vzamejo več knjig, kot jih nameravajo prebrati, saj si bodo tako lahko omogočili razkošje, da knjigo, ki jih ne pritegne, še pred koncem odložijo, pa jim kljub temu ne bo zmanjkalo čtiva.

Treba se je znebiti slabe vesti
Kot opominjajo poznavalci, je prav slaba vest, ki marsikoga obide ob misli, da bi dokončno odložil še ne prebrano knjigo, ena od glavnih ovir do branja. A povsem sprejemljivo je, če bralec knjigo, ob kateri se dolgočasi, spravi nazaj v kovček in iz njega potegne drugo, ki ga bo bolj pritegnila. Prav zato je bolje imeti s sabo kakšno knjigo preveč kot premalo, pravijo poznavalci, ki opozarjajo, da je v skoraj vsakem letoviškem kraju lažje dobiti dodaten par čevljev kot tretjo knjigo trilogije, od katere sta vas prva dva tako navdušila, da ne morete počakati do doma, kjer vas na nočni omarici čaka odgovor na vsa vprašanja, ki jih je avtor v dveh delih postavil bralcem.

Bralski bonton
Dovolj knjig pa je treba imeti s sabo še iz enega razloga: počitnice, za katere dopustniki pričakujejo, da bodo napolnjene z akcijo, se lahko zaradi tega ali onega razloga sprevržejo v popolno nasprotje od pričakovanega. Napeta knjiga lahko prežene dolgčas zaradi slabega vremena ali dolgega čakanja na avtobusni postaji ter znova prikliče nasmeh na obraz, kadar zaškripa zaradi spora med dopustniki. Poleg tega si ni ravno prijazno od sopotnikov pod pretvezo sposoditi knjige in je nato ne vrniti več dni.

Prah se nabira tudi na počitnicah
Slaba taktika je tudi na dopust vzeti knjige, na katerih se na nočni omarici že več mesecev nabira prah. Če bralcev niso zanimale doma, jih tudi na dopustu skraj zagotovo ne bodo. Najverjetneje bodo neprebrane domov prišle tudi knjige, ki jih popotnik vazme s sabo zaradi prepričanja, da mora z njimi narediti vtis na plaži ali vlaku. Priročniki o vazah katere od kitajskih dinastij bodo v kovčkih samo jemale dragoceni prostor, če jih je ambiciozni bralec vzel s sabo le zato, da bi z njimi impresioniral mimoidoče.

Poletje je čas za tveganje
Prav tako je priljubljeno knjige izbirati na podlagi različnih lestvic v medijih, vabljivih naslovnic ali avtorja, ki je navdušil že s svojimi prejšnjimi deli. A prav poletje je čas, ko velja tvegati, opominjajo poznavalci, ki bralce pozivajo, naj se v knjižnici odločijo tudi za kakšno knjigo, ki se jim zdi na prvi pogled povsem nevabljiva. V najslabšem primeru jo lahko še vseeno odložijo, zelo verjetno pa se bo zgodilo, da jo bodo naslednje poletje zavzeto priporočali vsem, ki bodo pripravljali kovčke za dopust.

Bistvena je priprava
A kot na splošno velja za počitnice, se je treba tudi s knjižnega stališča nanje dobro pripraviti, če želijo dopustniki vzeti s sabo tiste knjige, kot so si jih zamislili. Sprehod skozi katero od splošnih knjižnic je namreč julija podoben sprehodu skozi trgovine ob koncu razprodaj, preden je na police prišla nova pošiljka svežih oblačil. O najbolj vročih naslovih lahko tako nepripravljeni bralci samo sanjajo, saj so največje uspešnice - ki so navadno tudi najbolj zaželene - do septembra na policah le minuto ali dve.

Vrste v slovenskih knjižnicah
Bralci - dopustniki, katerih okus je podoben večinskemu okusu bralcev, si morajo tako pri nas rezervirati knjige, za katere že zadnjih nekaj mesecev vlada največ zanimanja. Na Da Vincijevo šifro, maja največkrat izposojeno knjigo v slovenskih knjižnicah, tako čaka 750 bralcev, na Angele in demone več kot 500, sto manj na zadnjega Harryja Potterja, prav toliko pa tudi na tretjo Brownovo knjigo na lestvici največkrat izposojenih - Digitalno trdnjavo. Brownovi Ledeni trdnjavi se še ni uspelo prebiti med pet največkrat izposojenih knjig, a nanjo čaka več kot tisoč slovenskih bralcev. Vrsta do večine drugih uspešnic je krajša, a kdor kdor želi na dopustu prebirati to, kar želi sam, ne knjig, ki so mu jih pustili hitrejši ali bolj organizirani bralci, naj še vseeno knjige pravočasno rezervira.