O prvih korakih muslimanske skupnosti. Foto: Založba Družina
O prvih korakih muslimanske skupnosti. Foto: Založba Družina
Mošeja v Bagdadu
Zakaj so se ljudje začeli zbirati v mošejah? Preberite delo Mohamed. Foto: EPA

S slovenskim prevodom dela Mohamed avtorja Maxima Rodinsona smo Slovenci dobili knjigo, ki tudi po mnenju tajnika islamske skupnosti v Sloveniji Nezveta Porića predstavlja ustrezen življenjepis začetnika muslimanske vere. Delo Mohamed prinaša izčrpen prikaz oblikovanja islama, saj bralca seznani tudi s kulturnim, gospodarskim in geopolitičnim okoljem, v katerem je vzniknil islam. Rodinson ni pozabil obdelati niti vprašanja, zakaj se je islamu uspelo obdržati po Mohamedovi smrti.

Za vernike in zagrete ateiste
Mohamed ni versko delo. Francoski avtor Maxim Rodinson je bil namreč ateist in zgodovinar, zato je delo predvsem informativnega značaja in prinaša zanimivo branje tako za vernike kot tudi za tiste, ki želijo spoznati temelje islama, da bi lažje razumeli sodobne politične zdrahe, v zvezi s katerimi se pogosto pojavlja beseda islam. Po besedah direktorja založbe Družina Janeza Grila so se pri Družini za izdajo odločili predvsem zato, ker po njihovem mnenju v Sloveniji obstaja potreba po globljem poznavanju islama.

Nekaj pripomb
Čeprav islamska skupnost v Sloveniji podpira izid dela, ki bo obogatilo slovensko poznavanje muslimanov, pa ima po mnenju Porića prevod tudi nekaj slabosti. Prevajalka Rosana Čop se je pri zapisu arabskih imen zgledovala po francoskem prevodu, medtem ko bi se bilo, tako Porić, veliko bolje zgledovati po prevodu v bosanski jezik, ki je bližje slovenščini in tako naj bi prišlo do manjših odstopanj od zapisa imen v izvirniku.

Muslimane v Sloveniji je nekoliko zmotila tudi naslovnica knjige. Na tej je upodobljena turška miniatura iz 18. stoletja, na kateri Mohamedovo obličje sicer prekriva tančica, a muslimani, za katere je upodabljanje Mohameda nesprejemljivo, bi bili veliko zadovoljnejši, če se Mohamed na naslovnici ne bi pojavil niti v "zamegljeni" obliki.

Besedo prerok vrzite stran
Še pred prebiranjem knjige - če se boste za to seveda odločili - pa naj vam zaupamo še majhno, a za muslimane pomembno podrobnost. Nevzet Porić je pojasnil, da muslimani Mohameda veliko raje kot prerok imenujejo poslanec. Mohamed sam namreč ni bil božanskega rodu; bil je le božji izbranec, ki je ljudstvu prenesel božje sporočilo.