Na piedestal pa je prvi stopil Matej Bogataj, ki so mu ob odprtju podarili nagrado za najboljšo kratko zgodbo. Bogataj je zmagal na natečaju, ki ga prirejata Društvo slovenskih pisateljev in revija Sodobnost.
Odprtje letošnjih Slovenskih dnevov knjige, ki jih Društvo slovenskih pisateljev (DSP) prireja že 12. leto zapored, sovpada prav s svetovnim dnevom knjige, ki ga praznujemo 23. aprila. Kljub različnim vsebinskim smernicam, ki spremljajo pripravljene programe po večjih slovenskih krajih, pa ostaja rdeča nit vselej enaka - podarimo knjigo.
Z besedo na besedo
Letos se organizatorji osredinjajo zlasti na vprašanje kakovosti leposlovja in kot je ob predstavitvi programa povedal programski vodja prireditve Andrej Morovič, literarna produkcija številčno gledano "sploh ni slaba", zato se bodo posvetili temi umetniške ravni zapisanega. Ljubljansko dogajanje usmerja slogan Z besedo na besedo, ob tem pa opozarja na program, ki pisano besedo razširja tudi na druge medije, od filma do radijskih iger.
Osrednje dogajanje je tudi tokrat zaživelo v parku Zvezda, kjer so ob odprtju podelili nagrado za najboljšo kratko zgodbo, ki jo društvo podeljuje skupaj z revijo Sodobnost. Ob odprtju je minister za kulturo Vasko Simoniti poudaril, da njgeova misel o knjigi ostaja enaka kot lani. Literatura je pomembna zato, ker je sidro kulture, v njej pa bralec išče odgovore na temeljna vprašanja. Veliko moč pa je knjigi pripisal tudi ljubljanski župan Zoran Jankovič.
Vlado žbot "izzove" Zorana Jankoviča
Slednjega je v svojem govoru "zbodel" Vlado Žabot, predsednik Društva slovenskih pisateljev (DSP), ki je dejal, da so knjigo že napisali predsednik vlade, predsednik države, številni ministri in poslanci Državnega zbora, ljubljanski župan pa ne. Prav tako je Žabot poudaril, da pisatelji z vložkom ljubljanske občine v založniško dejavnost niso zadovoljni in da upajo, da bo mestna oblast podprla mednarodni literarni center, ki ga snuje DSP.
Od radijske igre do filma
Že v dopoldanskem času so po parku odmevale tudi radijske igre. Na stojnicah svoje knjige predstavlja 70 založb, program pa bodo s svojimi nastopi popestrili še kantavtorji, učenci glasbenih šol, avtorji, ki prepletajo poezijo z glasbo, in še veliko drugih.
V Slovenski kinoteki ob Slovenskih dnevih knjige pripravili projekcije po literarnih predlogah posnetih slovenskih filmov, kot je Balada o trobenti in oblaku, s katerim se bo v ponedeljek ob 21.00 tudi začel program. V prostorih DSP-ja pripravljajo številne okrogle mize, na katerih bodo med drugim govorili na temo Film in beseda, Umetniška beseda, Beseda v slovenski kritiki, Pomen slovenske mladinske književnosti v umetniškem in narodotvornem kontekstu, Prevajalske krvne slike in druge.
Na Štajerskem že 7. Pesniški turnir
Posebne programe so pripravili tudi v drugih slovenskih krajih. V Mariboru je knjiga v središču že od 18. aprila, na osrednji prireditvi pa so se na Pesniškem turnirju že sedmič pomerili pesniki iz vse Slovenije. S pesmijo Ponos je viteški naziv turnirja letos prejela pesnica Stanka Hrastelj. V program osemdnevne festivalske prireditve so med drugim vključili pogovore, koncerte in veliki literarni maraton ob koncu.
Pestro pa je te dni tudi v Celju, Novem mestu in na Primorskem. V Celju je poudarek na stripu, v primorski knjigarni Libris so opozorili predvsem na številne dogodke za otroke, v založbi Goga pa na goste iz Bosne in Hercegovine ter Hrvaške. Prireditve, ki se od mesta do mesta razlikujejo, povezuje težnja k temu, da se literatura ne bi spremenila v cenenost in vseenost, pred katerima v svoji poslanici ob svetovnem dnevu knjige svari predsednik DSP-ja Vlado Žabot.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje