Poleti se Edinburg spremeni v romarsko središče navdušencev za kulturo. Foto: Reuters
Poleti se Edinburg spremeni v romarsko središče navdušencev za kulturo. Foto: Reuters
Harold Pinter
V Edinburg prihaja tudi Harold Pinter. Foto: EPA

Glavni temi dogodka, ki bo skupaj z mednarodnim edinburškim festivalom, festivalom Fringe in filmskim festivalom mesto napolnil s turisti in navdušenci nad kulturo, bosta namreč nacionalizem in odnos med Vzhodom in Zahodom. Na odločitev za vključitev razprave o nacionalizmu je vplivalo tudi letošnje svetovno prvenstvo v nogometu.

festivala, ki so ga prvič izvedli leta 1983, Catherine Lockerbie je tako povedala, da se ta čas številni zgodovinarji, pisatelji in politiki ukvarjajo s tem, zakaj pravzaprav ljudje tako zavzeto navijajo za svojo nogometno ekipo. Zanimivo bo tudi poslušati razprave o tem, zakaj so ljudje tudi v 3. tisočletju še vedno tako zelo zapisani načelu nacionalne države.

Kako Zahod vidi Vzhod
V tematskem sklopu odnosov med Zahodom in Vzhodom bodo udeleženci sejma raziskovali predvsem sprejemanje kulturnih razlik. Zanimalo jih bo namreč predvsem, kako se prebivalci držav zahodne poloble odzivajo na civilizacijske posebnosti islamske kulture in obratno. Nekaj pozornosti pa bo namenjene tudi etičnim vprašanjem, kot so genetske raziskave in porast bolnikov z avtizmom.

V Edinburgu trije nobelovci
Srečanje založnikov in literatov v Edinburgu velja za največji knjižni festival na svetu, ki je samo lani pritegnil okoli 220.000 obiskovalcev. Lockerbiejeva si očitno ne želi, da bi 'dotok' obiskovalcev usahnil. Zato je že napovedala, da bodo letos v Edinburg pripotovali trije nobelovci, in sicer irski pesnik Seamus Heaney, angleški dramatik Harold Pinter in ameriški ekonomist Joseph Stiglitz.