Foto:
Foto:

Tuckova, ki je priznanje prejela na svečani prireditvi v svojem domačem mestu New York, si je nagrado, imenovano tudi knjižni oskar, prislužila za politično obarvano delo The News from Paraguay.

Vihar pripetljajev, ki jih zaznamuje ljubezen
Do sedaj precej neznana pisateljica je v središče romana postavila življenje irske ljubice paragvajskega diktatorja Francesca Solane Lopeza, ki je širno južnoameriško deželo obvladoval v 19. stoletju. V knjigi tako spremljamo razburljivo zgodbo Elle Lynch, ki po poroki s francoskim častnikom pri rosnih petnajstih letih zapusti rodno Irsko. Po ločitvi štiri leta kasneje hitro osvoji srce ruskega grofa, kmalu pa se vanjo zaljubi politični pomembnež Lopez.

Izbira številnim ni bila pogodu
Takoj po objavi imena letošnje slavljenke so številni literarni novinarji izrazili nezadovoljstvo z izbiro žirije, ki je tokrat že 55-ič izbrala neformalnega kralja ameriške književnosti. Kljub temu pa je predsednik žirije, pisatelj Rick Moody, poudaril, da so roman Tuckove izbrali izključno zaradi njegove velike literarne vrednosti.

Cenzura ni preteklost
Prireditev, ki v slogu hollywoodskega blišča vsako leto poteka v newyorškem hotelu Marriot Marquis, pa ni minila brez izgredov. Pisateljica otroških knjig Judy Bloom, ki je na prireditvi prejela častno priznanje žirije ameriške nacionalne knjižne nagrade, je namreč v zahvalnem govoru opozorila na problem cenzure v ameriškem založništvu.

Intimni krožek pisateljic
Zanimivost letošnjega izbora književnih odličnikov je, da v ožjem krogu nominirancev prvič ni bilo nobenega moškega. V zadnjih dneh so tako žirantje še zadnjič secirali dela avtoric Kate Walbert, Christine Schutt, Joan Silber und Sarah Shun-Lien Bynum ter seveda Tuckove.