Truman Capote je bil prepričan, da je njegov prvi roman uničen. Foto:
Truman Capote je bil prepričan, da je njegov prvi roman uničen. Foto:
Največ bralcev pozna Capota po romanu Zajtrk pri Tiffanyju, po katerem so posneli tudi film. Foto: emka.si

Capote, tudi avtor Zajtrka pri Tiffanyju, je roman začel pisati leta 1943, toda ko je bil končan, ga je založil in bil nato prepričan, da je za vedno izgubljen. A rokopis v štirih zvezkih je nato našel in shranil nekdanji lastnik stavbe, v kateri je slavni pisatelj živel do leta 1966, in lani so delo prodali na dražbi. Dogajanje v Summer Crossingu je Capote postavil v leta po drugi svetovni vojni, opisuje pa afero, ki popestri poletje mlade pripadnice višjega sloja.

Ko mačke ni doma ...
Tako kot Zajtrk pri Tiffanyju se tudi roman Summer Crossing dogaja v New Yorku, kjer glavna protagonistka Grady McNeil sama preživlja poletje, medtem ko so njeni starši odpotovali v Francijo, da bi preverili, kako je drugo svetovno vojno prenesla njihova poletna hiša. Grady njihovo odsotnost izkoristi za oživitev zveze z judovskim veteranom druge svetovne vojne, ki se preživlja z delom na parkirišču. Sprvo nedolžno razmerje pa je z iztekanjem poletja vedno resnejše.

Predjed za Zajtrk pri Tiffanyju
Podpredsednik založbe, ki bo Capotov prvenec izdala, je rokopis prebral že lani in dejal, da ga je delo navdušilo, da pa je zelo drugačno od do zdaj izdanega prvega Capotovega romana Other Voices, Other Rooms. "Ta je malo lahkotnejši, vse pa se dogaja v New Yorku. Pravzaprav je uvod v Zajtrk pri Tiffanyju," je dejal Justin Caldwell. Summer Crossing bo izšel 25. oktobra, hkrati z ZDA pa delo nameravajo izdati še v šestih drugih državah.

Začetnik novega žanra
Zanimanje za Capota, ki je umrl leta 1984, se je v ZDA letos še stopnjevalo s predvajanjem filma Capote, ki naj bi prikazoval resnično ozadje pisanja zgodbe Hladnokrvno. Delo je pomenilo začetek žanra nebeletristićnih romanov, v njem pa je avtor opisal, kako sta dva morilca ubila štiričlansko družino iz Kansasa.