Uporniki še razmišljajo, kako zasnovati uspešen boj proti prevladujoči politični ideologiji, ki služi interesom kapitala. Foto: reuters
Uporniki še razmišljajo, kako zasnovati uspešen boj proti prevladujoči politični ideologiji, ki služi interesom kapitala. Foto: reuters
Globalno družbo obvladujejo tisti, ki imajo v rokah največ orožja. Foto: EPA

Sociolog Igor Bahovec v delu Skupnosti - teorije, oblike, pomeni razčlenjuje odnose med posameznikom in skupnostmi, ki naj bi tudi v postmoderni družbi ohranile vlogo nosilk razvoja družb. Skupnosti tako niso preživete niti v času, ki naj bi ga zaznamovali fragmentiranost, dekonstruktivizem in izguba smisla; zaradi slednje posamezniki tudi izgubijo voljo do uveljavljanja lastne volje in do boja za svoj položaj v družbi.



Teorija, začinjena z izkustvom
Politolog in aktivist Andrej Kurnik je z delom Biopolitika - novi družbeni boji na horizontu pripravil novo kritiko prevladujočima politični ideologiji in praksi, ki ju vzdržujejo kapitalistične in vojaškem elite. Tem tudi najbolje služi. Kurnikovo pisanje o globalizaciji začinijo avtorjeve osebne izkušnje z bojem proti procesu, ki ga sam razume kot krizo dosedanjih prizadevanj za politično emancipacijo. Proces globalizacije je zato tudi bojišče, na katerem se srečujejo nova pojmovanja "prave" poti razvoja družbe in gospodarstva; globalizacija je pravo torišče novih družbenih gibanj.

Čeprav ta gibanja priporočajo različne rešitve, jim je skupno zavračanje posredovalnih mehanizmov države, vsa pa skušajo najti tudi izhod iz "družbe dela". Po mnenju Andreja Kurnika je tudi danes še aktualna koncepcija Michela Foucaulta, ki zatrjuje, da zunaj oblasti ni ničesar. Ne moremo izstopiti iz oblastnih razmerij, zato je potrebno razvijati kritično misel in emancipacijo, ki lahko zasnuje alternativno organizacijo družbenega življenja.