Med knjižnimi novostmi Študentske založbe Litera najdemo dela Katje Plut, Andreja Hočevarja, Marka Sosiča in Franceta Bernika.
Katja Plut se je predstavila s pesniško zbirko Štafeta hvaležnosti, v kateri ostaja zvesta poeziji, ki jo je zapisala v zbirki Ej. Nova zbirka tako spet ponuja nekakšno iskanje svobode, ki ga izraža prepletanje svobodnega verza in prav takšne rabe jezika. Štafeta hvaležnosti kaže tudi globlje razmišljanje o življenjskih perspektivah, ki jih je pesnici uspelo oblikovati z veliko mero prefinjene čutnosti.
V pesniški zbirki izstopa zlasti ljubezenska poezija, ki potegne bralca v notranje doživljanje lirskega subjekta.
Umirjenost notranjega ritma
Že nakazano pot pa nadaljuje v drugi pesniški zbirki Ribe in obzornice tudi Andrej Hočevar. Po besedah urednika zbirke Nina Flisarja razprostira pesnik pred občinstvom relief pokrajine raznoterih občutkov in dogodkov. Poezijo zanamuje večinoma umirjeni notranji ritem, ki prispeva k temu, da bralec globlje doživi temeljne ideje pesmi.
O hrepenenju in strahu
Mark Sosič je v romanu Tito, amor mio pogledal v svet tržaškega Krasa in Benečije skozi oči desetletnega dečka, ki je zaznamovan s senco na pljučih. Zaradi fantazijskega soočanja s strahotami iz časa druge svetovne vojne se pojavi strah pred izginotjem vseh Slovencev, ki živijo na tem območju. Vzporedno pa se odvija še zgodba hrepenenja do deklice iz Benečije, za katero ve, da jo bo izgubil.
Poseben prikaz zgodovine SAZU-ja
Poleg omenjenih knjig, ki sodijo v zbirko Piramida, pa je izšlo še strokovno delo Slovenska akademija znanosti in umetnosti - Nekoč in danes Franceta Bernika. Kot je povedal urednik dela Andrej Brvar, publikacija nekdanjega predsednika SAZU-ja ne prinaša klasičnega zgodovinskega opisa osrednje slovenske znanstveno-umetniške ustanove, ampak jo sestavljajo govori, ki obsegajo vsa obdobja v njenem razvoju. Tako se je mogoče seznaniti tako z zgodovino od obdobja predhodnice akademije v času baroka kot z dogajanjem in njenimi vidnejšimi osebami v 20. stoletju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje