"Zlata ptica, tretji iz serije albumov slovenskih ilustratorjev, je posvečen Ančki Gošnik Godec. Ta antologija bo za marsikoga, ki ilustratorko morda pozna predvsem po Muci copatarici, veliko presenečenje, težko pa si predstavljam, da ne bi čisto vsak ob listanju naletel na eno od najljubših ilustracij svojega otroštva," je o prvi od štirih "pravljičnih" izdaj povedal urednik za otroško in mladinsko literaturo pri založbi Andrej Ilc. Izbor zgodb je skupaj z Gošnik Godčevo pripravila Irena Matko Lukan.
Nova naklonjenost ljudski pripovedi
Prva zbirka ljudskih pravljic, ki jih je zbrala Brenkova, je bila knjižica Pravljice, ki je izšla leta 1966. Kot je opozorila Anja Štefan, ki je zapisala tudi uvodno besedo, se naklonjenost ljudski pripovedi znova veča. "Začelo se je prav s knjižico Pravljice iz leta 1966, zdaj ponatisnjeno v nekoliko razkošnejši verziji z izvirnimi ilustracijami Ančke Gošnik Godec. Brenkova je vanjo izbrala nekaj slovenskih in pa tuje ljudske pravljice, ki jih je v tokratni izdaji z uvodno besedo pospremila Anja Štefan," je o novi izdaji pravljic povedal Ilc.
Pravljice, ki jih je zbrala Kristina Brenkova in ilustrirala Ančka Gošnik Godec, so prvič izšle leta 1966. To je bila po Ilčevih besedah njena prva zbirka ljudskih pravljic. Knjiga je izšla v zbirki Zlata ptica, ki ji je Brenkova posvetila veliko pozornosti. Zbirko so po nekajletnem premoru znova oživili. Za naprej pa bi bilo, kot je dejala, treba na področju ljudskih pravljic iskati nove pripovedi tako v domačem kot v tujem izročilu, na drugi strani pa poskrbeti, da bi bilo dostopno tudi tisto, kar je bilo dobrega narejenega v preteklosti.
Za devetimi gorami … je živelo 50 pravljic
Štefanova se je skoraj desetletje posvetila zbiranju slovenskih ljudskih pravljic, ki so že v začetku leta izšle v knjigi Za devetimi gorami. V njej je zbranih 50 pravljic iz vseh slovenskih pokrajin, krasijo pa jih ilustracije Ančke Gošnik Godec in Zvonka Čoha.
Četrta izdaja, knjiga Najlepše pravljice prinaša izbor 40 pravljic z upodobitvami 21 ilustratorjev, 19 slovenskih in dveh hrvaških sodelavcev Mladinske knjige. Po Ilčevih besedah je to prava mala antologija slovenske ilustracije. Izbor obsega po večini klasične pravljice, vključene pa so tudi slovenske. Nova je le naslovnica, ki je delo Jelke Reichman.
Male slikanice najboljšega slovstva
Ob obletnici rojstva Kristine Brenkove v Mladinski knjigi že nekaj let pripravljajo tudi praznik Čebelice, v sklopu katerega med drugim pripravijo seznam z izborom 40 kakovostnih slikanic in ilustriranih knjig. Festival spremljajo številne prireditve po Sloveniji. Letos so tako pripravili tudi lutkovno predstavo Moj dežnik je lahko balon, ki jo bo izvajalo gledališče Glej z Ajdo Rooss ali lutkarji gledališča Fru-fru. Zbirko Čebelica je leta 1953 ustanovila prav Kristina Brenkova.
"Zbirka Čebelica je bila ustanovljena kot neke vrste zbirka ljudskih malih slikanic, ki bi bile cenovno dostopne vsem, hkrati pa premišljen izbor najboljšega slovstva. V najboljših letih je imela ogromne naklade, tudi po 20 tisoč izvodov. Zadnjih 15 let letno izidejo štiri knjige. To so, čeprav so zdaj nekoliko večje, še vedno male slikanice, v katere pa je vloženega prav toliko pazljivosti in truda kot v slikanice večjega formata. V tem ostaja zbirka zvesta začetni filozofiji ustanoviteljice, ki se je vedno držala visokih uredniških kriterijev," je o Čebelici povedal urednik za otroško in mladinsko literaturo pri založbi Andrej Ilc. Vodja otroškega oddelka knjigarne Konzorcij Bedite Mlinar je ob obletnici rojstva Brenkove izrazila željo, da bi v vsak slovenski dom prišla tista "mala drobna Čebelica". Mlinarjeva je tudi pozvala starše in vzgojiteljice v vrtcih, naj na dan rojstva Brenkove, 22. oktobra, otrokom preberejo vsaj eno pravljico.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje