To je tudi en od razlogov, da se njegovemu dolgoletnemu radijskemu kolegu Mihi Šaleharju zdi roman tako zelo prepričljiv. V fabuli ni ene same napake, prebere pa se na dušek, pravi. Radmilovič in Šalehar sta se o knjižni novosti pogovarjala v virtualnem pogovoru, ki ga kot prvega v nizu v času pandemije pripravlja založba Beletrina.
Iz zavetja svojih domov sta spregovorila o Kolesarju, kot rečeno, romanesknem prvencu v vezani besedi, ki ji je sicer že dolgo zapisan avtor. Resda je to njegovo prvo delo v tej formi, vendar je Radmilovič pisatelj že dolgo, le romana se je – tudi iz strahospoštovanja do forme – pozno lotil. Opogumili so ga veliki avtorji skandinavskega noirja, ki so s svojimi deli pokazali, da je kriminalka "vredna tudi resnega in odraslega človeka", ter dali verodostojnost pisanju, ki je dotlej veljalo za pogrošno, po Stiegu Larssonu, Joju Nesbøju in drugih pa je resne literarne debate vendarle niso mogle ignorirati, tako kot denimo v času Agathe Christie, pravi.
Bralci Radmilovičevih kolumn ne bodo razočarani – čeprav gre za drug format in drugačno vsebino, avtor v delu ohranja tisti prepoznaven živ slog in ritem. "V toliko letih si neki stil prisvojiš, ti postane lasten, se v njem dobro počutiš. Je inštrument, kot motika, in znaš se z njim izražati. To sem prenesel sem."
Resnični dogodki s protagonistom, ki ga vsi poznamo
Če je bilo pisanje o tistem, kar je sam dejansko izkusil, del tega, kar je prispevalo k prepričljivosti romana, mu je bila pri sami zgodbi v pomoč resničnost dogodkov, na katerih je delo zasnoval. Napeto zgodbo o Krepsu je navdihnila usoda Janeza Godca, pozabljenega slovenskega partizana, izdajalca, interniranca, o katerem je pred desetletjem posnel dokumentarni film. Nastala je napeta pripoved, ki popelje med nenavadne človeške usode, izživete med drugo svetovno vojno, v središču pa je protagonist, ki je vsem nekako znan, skoraj domač. Vsak od nas lahko iz sebe ali iz treh prijateljev sestavi Krepsa, pravi Radmilovič, Šalehar pa doda, da je v vsakem izmed nas del Krepsa.
Več pa v spodnjem pogovoru:
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje