Ustanovitev mednarodnega dneva knjig za otoke je predlagala mednarodna zveza za otroške knjige (IBBY), ki ta dan vsako leto objavi posebno poslanico, ki jo na dan praznovanja prebirajo povsod po svetu.
Poslanica mladim bralcemOdločitev, kdo bo oblikoval poslanico, je vsako leto v rokah ene od mednarodnih izpostav IBBY-ja, ki nalogo zaupa enemu od domačih literatov. Ta čast je letos pripadla indijski pisateljici Manurame Džafe. Avtorica je svojo poslanico, da se modrost skriva v pisani besedi, sporočila v obliki starodavne indijske legende.
Poslanico IBBY razpošlje vsem nacionalnim izpostavam, ki delujejo pod njegovim odkriljem, te pa so odgovorne za njeno razširjanje po domačih šolah in knjižnicah.
Plakat za opomin
Nacionalna sekcija, ki ji IBBY zaupa omenjeno nalogo, enega od domačih likovnih umetnikov tudi pooblasti, da izdela plakat, s katerim nato po celem svetu opozarjajo na praznik otroških knjig.
Literatura kot vzgojni mehanizem
Sodelavci IBBY-ja so se za ustanovitev praznika odločili, da bi mediji vsaj en dan v letu večjo pozornost posvetili otroški literaturi in tako otroke in njihove starše opozarjali, kako pomembni in hkrati prijetni vzgojni mehanizem je literatura.
Moja naj knjiga
Mednarodni dan knjig za otroke vsako leto obeležimo tudi v Sloveniji. Na ta dan slovenska sekcija IIBY-ja in Pionirska knjižnica podelita priznanje za Mojo naj knjigo 2005 po izboru mladih bralcev. Slovenska mladina je za najljubšo domačo avtorico ponovno izbrala Deso Muck, ki jih je navdušila s serijo knjig o mali Anici, še raje kot po knjigah Muckove pa posežejo po delih iz zbirke fantazijskih zgodb o Harryju Potterju.
Kaj je IBBY?
Ibby je neprofitna in nevladna organizacija, ki združuje posameznike in društva, ki otrokom na prijazen način vcepljajo ljubezen do branja. Zveza pomaga šolam in knjižnicam v revnih državah pridobivati nove knjige, skuša oblikovati ukrepe, s katerimi bi otroke navdušili za prebiranje knjig, skuša promovirati otroško literaturo visoke kakovosti, naroča pa tudi izvedbo raziskav, s pomočjo katerih bi spoznali bralne navade otrok po svetu in ugotovili dostopnost otroških knjig v različnih državah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje