Prevzem Engdahlove funkcije so interno uredili maja letos, so sporočili iz Stockholma. Novega govorca Akademije, 51-letnega pisatelja in zgodovinarja Englunda so v gremij izvolili leta 2002. Foto:
Prevzem Engdahlove funkcije so interno uredili maja letos, so sporočili iz Stockholma. Novega govorca Akademije, 51-letnega pisatelja in zgodovinarja Englunda so v gremij izvolili leta 2002. Foto:
Horace Engdahl
Dežela Philipa Rotha, Johna Updika, Ernesta Hemingwaya in F. Scotta Fitzgeralda je po mnenju Horaca Engdahla 'preveč pozorna le na premike in težnje v lastni množični kulturi', kar naj bi škodilo kakovosti njenega leposlovja. 'Ne prevajajo dovolj tuje književnosti in ne sodelujejo zares v velikem dialogu literature. Taka nevednost je omejujoča,' je izjavil še pred nekaj meseci. Foto: EPA

Njegov naslednik bo 51-letni Peter Englund, najmlajši švedski akademik. 59-letni pisatelj in literarni kritik Horace Engdahl, "stalni tajnik" 18-članskega gremija, je po desetih letih svoj odstop napovedal na rednem letnem srečanju žirije. Od prvega junija 2009 dalje ne bo več njen predsednik, ostaja pa "navadni" član s pravico glasovanja. Svojo odločitev je utemeljil s tem, da si želi "umakniti v osamo" in se preseliti v Berlin, kjer je njegova žena gostujoča profesorica književnosti. Veseli se, da bo lahko posedal po kavarnah in izražal "ostra stališča", ne da bi se pri tem "sesula hiša ali da bi odmevalo v Združenih državah", poroča časopis Svenska Dagbladet.

Sporne izjave v zvezi z ameriško literaturo in Robertom Savianom
Šved, ki so ga v Kraljevo akademijo izvolili leta 1997, je s tem namignil na hude kritike zaradi svoje pavšalne kritike na račun ameriške literature, ki jo je izrekel tik pred podelitvijo letošnje Nobelove nagrade francoskemu pisatelju Jean-Marie Le Cleziu. Ogorčene kritike so letele nanj tudi zato, ker ni hotel podpreti italijanskega pisatelja Roberta Saviana, ki mu grozi mafija.

Engdahl je svoje stališče pojasnil s tem, da naj bi šlo za "čisto policijsko zadevo". Po očitno hudih internih spopadih v Akademiji so Saviana naposled vendarle povabili v Stockholm, kjer je nastopil z britanskim pisateljem Salmanom Rushdiejem, ki so ga muslimanski fundamentalisti pred leti prav tako obsodili na smrt. Govorila sta o pomenu svobode govora.

Ko si enkrat notri, si notri
Po več kot 200 let starih pravilih je članstvo dosmrtno in ga ni moč preklicati. Zaradi tega bodo uradno še naprej šteli za člana tudi 85-letnega pisatelja Knuta Ahnlunda in 75-letno pisateljico Kerstin Ekman, čeprav sta odklonila sodelovanje. Ekmanova se je leta 1989 umaknila iz protesta proti molku Akademije v zvezi s preganjanjem Rushdieja, zdaj pa se je zavzela za Saviana in zahtevala javno objavo stališča glede groženj, ki jih je deležen, kar je Engdahl sprva zavrnil.