Negorljiva izdaja slovitega romana kanadske avtorice Margaret Atwood je bila na dražbi prodana približno 130.000 dolarjev. V videoposnetku, objavljenem pred dražbo, je 82-letna pisateljica poskušala knjigo zažgati s plamenometom, a neuspešno.
Izkupiček od prodaje je namenjen ameriškemu centru PEN, so v torek sporočili iz avkcijske hiše Sotheby's. Kupca knjige pri avkcijski hiši niso razkrili.
Pisateljica je izrazila veselje, da je prodaja knjige prinesla toliko denarja za ameriški center PEN, piše nemška tiskovna agencija DPA. Z dražbo so avkcijska hiša, založba Penguin Random House in Margaret Atwood izrazili svoj protest proti prepovedi določenih knjig, denimo v učnih načrtih v ZDA. Tudi roman Deklina zgodba je bil v nekaterih državah ali knjižnicah večkrat, vsaj začasno, prepovedan, je pred dražbo povedala pisateljica.
"Glede vprašanja svobode govora potekajo burne razprave in center PEN je med vsemi kričavimi glasovi glas razuma," je povedala Margaret Atwood in izrazila upanje, da bo "pripomogel k ozaveščenosti in spodbudil razumno razpravo".
Tiskana na posebni aluminijasti foliji
Unikatna izdaja Dekline zgodbe je tiskana na posebni aluminijasti foliji, ki se uporablja v filmski proizvodnji za ovijanje vročih luči in zdrži do 660 stopinj Celzija. Pri izdelavi so med drugim uporabili nikljevo žico, ki jo pogosto uporabljajo v električnih komponentah in je stabilna do 1400 stopinj Celzija, nerjaveče jeklo, ki ga uporabljajo v vesoljski proizvodnji in zdrži do 1530 stopinj Celzija, tri milimetre tanke fenolne plošče, ki se uporabljajo v proizvodnji elektronike in zdržijo do 282 stopinj Celzija, ter posebna črnila, ki vzdržijo do 1200 stopinj Celzija.
Roman Deklina zgodba se pogosto omenja v isti sapi z romanoma 1984 Georgea Orwella in Krasni novi svet Aldousa Huxleyja ter še nekaterimi drugimi distopičnimi deli. Pisateljico je povzdignil v feministično ikono. Roman je navdihnil film z Natasho Richardson v glavni vlogi, pa tudi balet in opero ter nazadnje še televizijsko serijo, v kateri je kot protagonistka zaigrala Elisabeth Moss. Bila je na ogled tudi na Televiziji Slovenija.
Zaradi izjemne priljubljenosti TV-serije in literarne predloge je pri Mladinski knjigi izšel ponatis romana. Roman je bil v izvirniku prvič izdan leta 1985, v slovenščini pa smo ga lahko prvič brali pet let pozneje.
Margaret Atwood (1939) je ena najbolj znanih kanadskih pisateljic. Napisala je vrsto romanov (Preročišče, Na površje, Slepi morilec) in bila večkrat nagrajena za svoje pesniško delo. Leta 2017 je postala dobitnica kar dveh prestižnih mednarodnih nagrad – nagrade Franza Kafke in nagrade za mir združenja nemških založnikov in knjigotržcev.
Pisateljica, pesnica, esejistka in literarna kritičarka je tudi zaprisežena okoljska aktivistka. Živela je med znanstveniki, njen oče se je na znanstveni postaji v severnem Quebecu ukvarjal z raziskovanjem žuželk, njen mož je bil ornitolog. Svoje pisanje imenuje spekulativna fikcija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje