V ZDA in Veliki Britaniji med pisatelji in založniki poteka intenzivna razprava ob razkritju novega poslovnega modela zagonskega podjetja s Floride, ki želi avtomatizirati celoten založniški proces s pomočjo umetne inteligence, poroča Guardian. Založba Spines bo avtorjem zaračunala od 1200 do 5000 dolarjev za urejanje, lektoriranje, oblikovanje in distribucijo njihovih knjig, a za tem procesom ne bo nobenega posega urednika, lektorja, oblikovalca ali distributerja. Založba napoveduje, da bo prihodnje leto izdala 8000 knjig.
Njihova ciljna publika je 99 odstotkov pisateljev, ki jih zavrnejo založniške agencije
Pri založbi Spines, ki je nedavno pridobilo 16 milijonov dolarjev sponzorskih sredstev, zagotavljajo, da bodo ob podpisu pogodbe avtorji v celoti obdržali avtorske pravice in s tem pravice do izplačila tantiem. Soustanovitelj Spines Yehuda Niv, ki je pred tem vodil založbo in podjetje za založniške storitve v Izraelu, trdi, da ne gre za izdajanje v samozaložbi ali plačilo za objavo knjige, ampak svojo storitev utemeljuje kot založniško platformo. Dodali so tudi, da njihova programska oprema nudi možnosti za popravljanje sloga in prilagajanje dolžine rokopisa s pomočjo umetne inteligence, vendar napovedujejo tudi možnost sodelovanja s človeškim urednikom.
"Naš cilj je opolnomočenje pisateljev," je za Guardian povedal predstavnik podjetja Spines. "Brez naše storitve se bomo ambiciozni pisatelji še naprej obračali na založniške agencije, ki zavračajo 99 odstotkov avtorjev samo zato, ker niso znani ali povezani s pravimi ljudmi." Dodali so, da so nekateri zavrnjeni pisatelji pripravljeni plačati založbi za objavo knjige plačajo od 10.000 do 50.000 dolarjev ali pa se odločijo za samozaložništvo, kar pa zahteva večplastno strokovno znanje in znatno podaljša proces objave. "Z uporabo tehnologije Spines poenostavi postopek izdajanja knjig in pisateljem omogoči, da se osredotočijo na to, kar znajo najbolje: pisanje odličnih zgodb." Njihov cilj bo izpolnjen, ko bodo objavili en milijon pisateljev in pisateljic, pravijo.
Zanašanje na umetno inteligenco vzbuja skrb zaradi kakovosti storitve
Na družbeni platformi Bluesky je nemalo založnikov in pisateljev kritiziralo razkritje poslovnega modela založbe Spines. Predstavnik založbe Canongate je zapisal, da podjetju ni mar za pisanje ali knjige. Njihov poslovni model bo temeljil na ambicioznih pisateljih, ki bodo želeli avtomatizirati postopek pošiljanja svoje knjige v svet z najmanjšo možno pozornostjo, skrbnostjo ali spretnostjo. Označili so jih tudi za oportuniste, ki želijo izkoriščati že tako osiromašeno založniško industrijo. Podjetje skuša pospešiti samozaložništvo na način, ki ne bo dobro deloval, je zapisal Marco Rinaldi sovoditelj podkasta Page One - The Writer's Podcast.
"Pisatelje opozarjamo, naj zelo dobro premislijo, preden se zavežejo h kakršni koli pogodbi", je zapisala Anna Ganley, izvršna direktorica Združenja pisateljev (Society of Authors), največjega sindikata pisateljev, ilustratorjev in prevajalcev v Veliki Britaniji. Dodaja, da je zelo malo verjetno, da bodo pisatelji s podpisom pogodbe res dosegli to, kar si prizadevajo z objavo knjige. Tovrstno zanašanje na umetno inteligenco vzbuja skrb zaradi pomanjkanja izvirnosti in kakovosti ponujene storitve, "tudi če obstajajo zagotovila (ki so po našem mnenju malo verjetna), da njihov sistem umetne inteligence ni bil razvit z uporabo nezakonito izbrskane avtorske vsebine," je zapisala Ganley.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje