Nezaupljiv je do e-knjig, ne mara se fotografirati za medije, piše ponoči in spi podnevi, praviloma ne daje intervjujev, pogosto ga omenjajo kot enega izmed pisateljev, ki so v širšem izboru za Nobelovo nagrado, revija People pa je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja njegov domači naslov razglasila za "najbolje varovano skrivnost v založništvu" – a zdaj se Thomas Pynchon vrača.

V dolgoletni karieri Thomasa Pynchona je nastalo le malo njegovih fotografij (ta je iz njegovega srednješolskega zbornika). Ko ga je TV-ekipa leta 1997 ujela na Manhattnu, je klical CNN s pritožbo:
V dolgoletni karieri Thomasa Pynchona je nastalo le malo njegovih fotografij (ta je iz njegovega srednješolskega zbornika). Ko ga je TV-ekipa leta 1997 ujela na Manhattnu, je klical CNN s pritožbo: "Naj povem kar najbolj naravnost. Raje vidim, da se me ne fotografira." Foto: Wikipedia

Skrivnostni ameriški postmodernist, avtor kultnih romanov Mavrica težnosti (Gravity’s Rainbow) in Izklic številke 49 (The Crying of Lot 49), se pripravlja na izdajo novega romana. Oktobra bo pod okriljem založbe Penguin Random House izšel roman Shadow Ticket. Tako kot Pynchonovi prejšnji dve deli, Bleeding Edge (2013) in Skrivna pregreha (2009), bo tudi Shadow Ticket zgodba o zasebnem detektivu.

Na lovu za sirarsko kraljico
Roman je postavljen v Milwaukee in v čas velike gospodarske recesije. Detektiv Hicks McTaggart je dobil nalogo, poiskati dedinjo wisconsinskega imperija sira. Sosledica dogodkov ga odpelje na Madžarsko, kjer se zaplete z nacisti, sovjetskimi agenti, britanskimi vohuni, svingovskimi glasbeniki, raziskovalci paranormalnega in motoristično tolpo. "Edini plus za Hicksa je, da je to doba vzpona big bandov, on je pa po naključju precej dober plesalec," lahko preberemo na spletni strani založbe. "Vprašanje pa je, ali bo to dovolj, da bo lahko odplesal nazaj v Milwaukee in nazaj v normalni svet, ki morda niti ne obstaja več."

Pynchonov roman Skrivna pregreha (Inherent Vice) iz leta 2009, zgodbo o zadetem zasebnem detektivu v Kaliforniji, je leta 2014 ekraniziral Paul Thomas Anderson. Zanimivo je, da je prav Skrivna pregreha dobila precej bolj mešane recenzije kot Pynchonove kompleksne narativne strukture iz šestdesetih in sedemdesetih let, v katerih je popkulturne reference pogosto svobodno mešal z obskurnimi zgodovinskimi dejstvi.

Za Mavrico težnosti je Pynchon leta 1974 dobil nagrado National Book Award for Fiction; nekateri kritiki so knjigo opisali kot "veliki ameriški povojni roman". Sicer delo velja za ne ravno lahko berljivo; marsikdo ga primerja s Finneganovim bdenjem Jamesa Joycea.