Digitalizirali so tri osnutke zgodbe Poročne priprave na vasi, zvezek za vaje hebrejščine, več 100 pisem, risb in dnevniških zapisov s potovanj.

Franz Kafka je svoje rokopise, tako objavljene kot tudi še neobjavljene, pred smrtjo leta 1924 zaupal prijatelju Maxu Brodu, kar je pospremil z navodilom, naj jih po njegovi smrti uniči. Foto: EPA
Franz Kafka je svoje rokopise, tako objavljene kot tudi še neobjavljene, pred smrtjo leta 1924 zaupal prijatelju Maxu Brodu, kar je pospremil z navodilom, naj jih po njegovi smrti uniči. Foto: EPA

Kot poroča BBC, je Kafka odkril svojo nadarjenost za skiciranje v prvem letniku na univerzi. Njegove risbe so predvsem groteskne karikature ljudi, ki jih je srečal, ali pa skice samega sebe. Med digitaliziranimi predmeti so tudi razglednice, nikoli poslano 47-stransko pismo očetu Hermannu iz leta 1919 in avtobiografski zapiski iz šolanja v Pragi. V njih je leta 1909 zapisal: "Med šolarji, ki so se učili z menoj, sem bil neumen, a ne najbolj."

Sorodna novica Kafkovi rokopisi po skorajda kafkovskih zapletih pripadli Izraelu

Svojo zapuščino je želel uničiti
Eden najpomembnejših pisateljev 20. stoletja je veliko svojih del pustil nedokončanih, kljub izrecni želji, da se uničijo, pa jih je objavil njegov prijatelj Max Brod. Ta se je uprl Kafkovi poslednji želji in po njegovi smrti zapise izdal, kar je vodilo v to, da je Kafka danes prepoznan kot eden največjih pisateljev 20. stoletja. Izraelski Nacionalni knjižnici pa je zapustil celotno zbirko dokumentov, rokopisov in preostale zapuščine.

Kafka je umrl leta 1924, star 41 let, potem ko je sedem let trpel za tuberkulozo. 15 let pozneje je Brod, prav tako češko-judovski avtor, zbežal v Palestino iz Češkoslovaške, ker so jo tedaj zasedli nacisti. Kafkove zapise je nosil s seboj v kovčku in jih je kasneje veliko izdal.

Ob svoji smrti leta 1968 je Brod z oporoko rokopise zapustil svoji tajnici Esther Hoffe z navodilom, naj jih preda hebrejski univerzi v Jeruzalemu, mestni knjižnici v Tel Avivu ali kateri drugi ustanovi v Izraelu ali tujini. Leta 1988 je ta za dva milijona dolarjev prodala rokopis romana Proces. Nekatere dokumente je hranila pri sebi doma, druge v trezorjih v Izraelu in Švici. Esther Hoffe, ki je umrla leta 2007, je rokopise obdržala in jih razdelila svojima hčerkama, Evi Hoffe in Ruth Wiesler, s čimer je sprožila več pravnih sporov.

11-letni pravni boj za rokopise
Nacionalna knjižnica se je po njeni smrti podala v 11-letni boj, da bi zbrala vso njegovo zapuščino. Knjižnica je prosila hčerki Esther Hoffe, naj spoštujeta Brodove poslednje želje in ji predata preostale rokopise.

Sorodna novica Prvič na ogled zapuščina Maxa Broda, del katere so pisma njegovega prijatelja Kafke

Leta 2016 je Eva Hoffe izgubila v sodnem procesu proti Nacionalni knjižnici v Jeruzalemu, vendar Brodove zapuščine kljub temu ni želela izročiti. "Max Brod ni hotel, da se njegova zapuščina proda najboljšemu ponudniku, ampak da najde svoje mesto v literarni kulturni instituciji," pa se je glasil sklep sodišča. Po njeni smrti so iz njenega stanovanja v Tel Avivu v 60 kartonskih škatlah odnesli Brodovo zapuščino.

Najvrednejši del Brodove zapuščine, tudi Kafkova pisma, pa je bil v bančnih trezorjih v Nemčiji, Švici in Izraelu. Zadnja pošiljka je v Izrael prišla leta 2019.