Festival, ki povezuje uveljavljene avtorje, urednike, aktiviste, dijake in študente, bo danes in jutri potekal na Vodnikovi domačiji v Ljubljani. Na festivalu, ki poteka že šesto leto, bo mogoče prisluhniti tudi teoretskim razpravam o branju, pogovoru o mladinski literaturi, pogovoru o tem, kaj pomeni biti feministka, delavnici o izdaji knjig in trem predavanjem o identiteti in literaturi.
Eden izmed poudarkov festivala bodo tudi posledice covida-19 in duševne stiske vseh, ki so se bili prisiljeni šolati na daljavo. Na pobudo dijakinje Ele Potočnik so začeli zbiranje pričevanj mladih v času zaprtja šol. Predstavili bodo publikacijo Moja soba, v kateri so pričevanja izšla.
Današnje dogajanje je uvedel literarni zajtrk z avtorji Ireno Štaudohar, Marcelom Štefančičem in Renato Salecl, na katerem so lahko udeleženci avtorjem zastavljali najrazličnejša vprašanja. Opoldne bo sledila delavnica Kako izdati knjigo? z uredniki Aljošo Harlamovom iz Cankarjeve založbe, Veroniko Šoster iz LUD-a Literatura, Mileno Pivec iz Založbe Pivec in Andrejem Ilcem iz Mladinske knjige.
Popoldne sledi okrogla miza z naslovom Zakaj nisem feministka z gostjami Petro Meterc, Tito Mayer, Anjo Radaljac in Nino Perger. Pogovarjali se bodo o izzivih feminističnega boja, spolnem nadlegovanju in nasilju nad ženskami. Izhodišče za okroglo mizo je knjiga Zakaj nisem feministka avtorice Jesse Crispin. Dogajanje bo sklenil koncert skupine Masaž.
Jutrišnji dogodki se bodo začeli z delavnico Romani za mladino: Zakaj naj jih odrasli (ne) berejo?, na kateri bo s sodelujočimi debatirala urednica mladinskega leposlovja pri Mladinski knjigi Alenka Veler.
Na popoldanskem dogodku z naslovom To (ni)sem jaz: literatura in identiteta se bodo etnolog in pedagog Rajko Muršič, urednik in pisatelj Andrej Blatnik ter ilustratorka, vizualna umetnica in performerka Samira Kentrić med drugim pogovarjali o tem, kdo lahko piše o temah marginaliziranih skupin, kdo pripada kanonu in kakšno je merilo za določilo statusa modernega klasika.
Program prinaša med drugim tudi performans Tu sem, ki je nastal po knjižni predlogi Tu sem, zgodbe, ki jih ne želimo slišati avtorjev Andraža Rožmana, Klare Širovnik in Nike Kovač. Performans odpira vprašanja pripadnosti, tujosti in prešitja osebnega in kolektivnega.
Festival organizirajo zavod Divja misel, založba Mladinska knjiga, Inštitut 8. marec in Novi dijak. Po besedah glavne koordinatorke programske ekipe festivala Nike Kovač je namen festivala Itn. okrog knjig vzpostavljati skupnost, graditi skupnost in prevpraševati aktualna družbena razmerja. Kot pravi, se "na majhnem prostoru odpirajo velika vprašanja in nakazujejo možnosti drugačnega sveta".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje