Foto:
Foto:

Knjižni sejem organizirata Cankarjev dom in Strokovno združenje založnikov in knjigotržcev pri Gospodarski zbornici Slovenije. Na sejmu je razstavljalo nekaj manj kot 80 založb. Tridnevna Založniška akademija je gostila tuje in domače predavatelje, živahne razprave pa so se vrstile tudi v Debatnih kavarnah.

Posebnost letošnjih debatni kavarn je, da je nad pesimističnim tarnanjem nad položajem knjige prevladovalo mnenje, da gre knjižni panogi vse bolje, obetavni pa so tudi obeti premierja Ropa. Ta je na slavnostnem odprtju povedal, da bo v proračunu 2004 kar 25 odstotkov sredstev več namenjenih knjigi.

Več založb je na knjižnem sejmu predstavilo knjižne novosti, obiskovalci pa so imeli tudi priložnost sodelovati v pogovorih v debatnih kavarnah ali prisluhniti strokovnim predavanjem v Založniških akademijah, ki jih pripravlja Miha Kovač. Sejemsko dogajanje so obogatile tudi podelitve več nagrad. Že na slavnostnem odprtju v torek so podelili Schwentnerjevo nagrado za življenjsko delo v knjižni dejavnosti, to je prejel Niko Grafenauer.

Med najboljšimi so izbrali in nagradili tudi avtorja najboljšega prvenca, to nagrado je dobil Mitja Čander za Zapiske iz noči. Med prevajalskimi dosežki pa se je izrecno izkazala Saša Jerele, je menilo Društvo slovenskih književnih prevajalcev; nagrado je prejela za prevod Hadrijanovih spominov Marguerite Yourcenar.

Podelili so še več nagrad za najlepšo slovensko knjigo in krilate leve za najboljšo skupno izvedbo knjige. Knjižni sejem je ponudil na ogled še razstavo Najmanjše knjige na svetu in dražbo starih knjih in tiskov.