Za naziv se je potegovalo deset mest, poleg Strasbourga še jordansko glavno mesto Aman, kubanska prestolnica Havana, mesto Iasi iz Romunije, portugalsko mesto Obidos, bolgarska Plovdiv in Veliko Tarnovo, savdsko glavno mesto Rijad, španska Salamanca ter uzbekistanska prestolnica Taškent.
"V negotovih časih se številni zatekajo h knjigam kot zatočišču in viru sanj. Knjige imajo resnično edinstveno sposobnost, da zabavajo in poučujejo. Zato moramo vsem zagotoviti dostop do znanja in razmišljanja s knjigami in branjem. Zato Unesco vsako leto določi svetovno prestolnico knjige. Po Guadalajari leta 2022 in Akri leta 2023 z veseljem naznanjam imenovanje Strasbourga za svetovno prestolnico knjige za leto 2024," je ob tem dejala generalna direktorica Unesca Audrey Azoulay.
Knjiga kot sredstvo za soočanje z izzivi družbene kohezije in podnebnih sprememb
Kot pravijo na Unescu, jih je navdušil poudarek, ki ga Strasbourg daje knjigam kot sredstvu za soočanje z izzivi družbene kohezije in podnebnih sprememb s programi, kot je Branje za planet. Strasbourg ima tudi 59 knjižnic, vključno z drugo največjo v Franciji. Ponaša se s 25 knjigarnami in 40 založbami. Prav Strasbourg je bil mesto, kamor je bil Gutenberg namenjen, ko je razvil sistem, ki je pomenil rojstvo tiskanih medijev.
V Strasbourgu se bodo prireditve ob svetovni prestolnici knjige začele 23. aprila 2024, na svetovni dan knjige in avtorskih pravic. Mesto napoveduje več kot 200 dogodkov, povezanih z branjem. Proračun je vreden 4,5 milijona evrov.
Prvo svetovno prestolnico knjige so razglasili leta 2001, z naslovom se je ponašal Madrid. Ljubljana je bila prestolnica knjige leta 2010. Letos je to mehiško mesto Guadalajara. Prihodnje leto bo svetovna prestolnica knjige Akra, glavno mesto Gane na zahodu Afrike.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje