Na prevod del Gerta Jonkeja v slovenski jezik še čakamo. Foto: EPA
Na prevod del Gerta Jonkeja v slovenski jezik še čakamo. Foto: EPA

Nagrada je namreč romala v roke avstrijskega romanopisca Gerta Jonkeja, ki ga je izbral edini član žirije režiser Jürgen Flimm. Posebnost nagrade, za katero 20.000 evrov donacije za zmagovalca prispeva kulturni sklad nemške nacionalne banke, je, da lavreata izbere le en žirant. Ta po popolnoma svoji presoji, ki pa jo seveda mora utemeljiti, izbere književnika, čigar opus ga je najbolj prepričal.



V čakanju na prevod
V slovenskem jeziku romanov Gerta Jonkeja, ki ga s Slovenijo sicer povezuje rojstvo na jezikovno mešanem območju - Jonkejevo rojstno mesto je Celovec -, zaenkrat še ne moremo prebirati. Med njegovimi najpomembnejšimi deli pa so romani geometrischer Heimat roman (Geometrijski domovinski roman), Schule der Geläufigkeit (Šola znanosti) in Chorphantasie (Fantazija na koru).

Načrtovanje zadnjega koraka
Kleistova nagrada - podeljuje jo družba pesnika in dramatika Heinricha von Kleista - je najstarejše nemško literarno priznanje. Od leta 1912 ga podeljujejo na dan Kleistove smrti. Dogodek 21. novembra 1811 je zares vreden spomina. Na ta dan je tedaj 34-letni književnik skupaj z Henrietto Vogel naredil samomor. Kleist, ki je že dolgo trpel zaradi depresij, dokončno pa so ga pokopali številni poslovni polomi, je že dolgo načrtoval svoj zadnji korak. Ker se mu žena ni želela pridružiti, je vlogo zadnje družice "prevzela" neozdravljivo bolna gospa Vogel.

Heinrich von Kleist velja za najbolj "modernega" klasičnega nemškega dramatika. Njegovih osem dram pa je bilo že tolikokrat postavljenih na oder, da si je priboril tudi sloves najpogosteje uprizorjenega nemškega dramatika.