Ljubitelji knjig bodo lahko v roke vzeli roman Vesne Milek Če, izbor portretov sodobnih književnikov Čarovnija pisanja Vladimire Rejc, jezikoslovno publikacijo Obrazi jezika Andreja E. Skubica in avtobiografsko delo slikarja Marca Chagalla Moje življenje, ki ga je prevedla Suzane Koncut. Bogatejša je tudi zbirka Beletrina, ki ponuja zbirko Vertikalna poezija Roberta Juarroza, ki jo je prevedla Taja Kramberger.
Ujetost v sodobno družbo
Odgovorni urednik zbirke Dušan Šarotar je novo delo novinarke in pisateljice Vesne Milek opisal kot poglobljeno zgodbo, ki se, čeprav je postavljena v širši geografski prostor, najbolj dotika ožjega prostora med dvema osebama, ki ga zasedajo telesa in besede. Avtorica pa je svoj roman opisala kot portret para, ujetega v sodobno družbo, ki narekuje posamezniku hiperaktivnost. Naslov knjige se navezuje na pogojnik, ki ga v življenju vse prepogosto uporabljamo, saj nas zaradi bojazni pred tem, kar bo, nenehno spravlja v dvome.
49 sodobnih književnikov
V Čarovniji pisanja predstavlja publicistka in novinarka Vladimira Rejc 49 slovenskih sodobnih književnikov. Ob tem ponuja zvrstno razpoznaven vzorec slovenskih avtorjev in njihovih del, ki je nastal na podlagi pogovorov z avtorji in pisnih intervjujev. Za dopolnitev dela s fotografijami in izčrpnimi bio-bibliografijami sta poskrbela Jože Suhadolnik in Irma Plajnšek.
Lahkotno spoznavanje jezika
Andrej E. Skubic se v Obrazih jezika posveča problematiki jezikovne zvrstnosti, knjiga pa se po mnenju Šarotarja zaradi lahkotnega in berljivega načina pisanja, ki bralcu približa pregled jezikovnih teorij, bistveno razlikuje od drugih jezikoslovnih del. Skubic izhaja iz govorca, ki ga razmere silijo, da svoj jezik prilagaja vsakdanjim situacijam, pri tem pa je jezik razdelil na govorice družbenih skupin - sociolekte, in družbenih ustanov - diskurze.
Sanjski svet Marca Chagalla
Marc Chagall je avtobiografijo Moje življenje napisal pri 35 letih, ko je njegovo slikarstvo doživljalo silen uspeh. Pesnik Aleš Šteger je o delu povedal, da je pisano humorno, mehko in nežno, skozi način pisanja pa lahko bralec prepozna poteze, ki resnično zaznamujejo Chagallove slike. Delo ponuja tudi 20 risb, ki jih je slikar ustvaril posebej za knjigo.
Kaj se skriva onkraj časa?
Pesmi Roberta Juarroza so bile izbrane iz obsežne zbirke petnajstih zvezkov Vertikalne poezije. Ta velja za enega najbolj homogenih in zaokroženih pesniških opusov preteklega stoletja in hkrati mejnik v latinskoameriški poeziji. V poeziji pesnik odstopa od linije horizontale in se prepušča prostoru vertikal, ne sprašuje se, kako zadržati čas, ampak povsem nasprotno, kako vstopiti v samem času onkraj časa. To predstavlja po besedah Štegerja tudi razmerje med pesništvom in notranjim duhovnim svetom človeka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje