Ivan Urbančič se je v delu z naslovom Nevarnost biti razpisal o pogledu na civilizacijsko podobo Evrope in njenem duhovnem položaju. Urbančič s svojim najnovejšim delom, ki ga je podnaslovil Krokiji o duhu evropskosti, nadaljuje razmišljanje o zgodovini biti, ki se ga je lotil že v svojih prejšnjih izdajah.
Glavni izvor nevarnosti biti vidi Urbančič v nihilizmu, ki je posledica mogočnega položaja znanosti v zadnjih stoletjih. Po Urbančiču nihilizem evropsko civilizacijo ogroža veliko bolj kot pa terorizem, vojne, ekološki problemi in podobne nadloge. Slednje namreč v bistvu izhajajo iz ideologije nihilizma.
Kje izvira bit?
Naslednja novost Nove revije je delo Pogled, trenutek, blisk hrvaškega filozofa Damirja Barbarića. V prevodu Mateja Šetinca lahko spoznate Barbarićevo razpravo o izvoru biti v luči posameznega pogleda, trenutka in bliska. Barbarić izhaja iz Platonove filozofije in na tej osnovi predstavi svoj pogled na bistvo filozofiranja.
Jezik kot temelj človeške vrste
Nova revija je poskrbela še za prevod 200 let stare, a še vedno osrednje filozofske razprave o jeziku kot bistvenem človekovem določilu Nemca Johanna Gottfrieda von Herderja. Ta je deloval kot kulturni kritik, esejist in filozof, njegova dela pa so pomembno vplivala na nemško in evropsko kulturo 18. stoletja. Osrednja in dokaj provokativna teza Herderjeve študije je, da kolikor jezik ustvarja človeka, v isti meri tudi človek ustvarja jezik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje