Marjan Strojan je izdal pesniško zbirko Dan, ko me ljubiš, Dušan Merc pa je izdal roman Jakobova molitev. Robi Simonišek se predstavlja s pesniškim prvencem Potopljeni katalog, med literarne debije pa spada tudi zbirka poezije Tri postaje Jureta Jakoba.
Dan, ko me ljubiš
Četrto pesniško zbirko Dan, ko me ljubiš izpod peresa Marjana Strojana je Tina Kozin, avtorica spremne besede, označila za sintentično zbirko, v kateri je strnil vse, kar se je v prejšnjih zbirkah pojavljalo ločeno: pripovedno-ironične in lirsko-izpovedne pesmi, vezane in razvezane, odkrito intelektualistične in igrivo-artistične. Marjan Strojan je v slovenskem literarnem prostoru znan tudi kot prevajalec angleške in ameriške poezije ter dobitnik Veronikine nagrade za Parnike v dežju (1999).
Potopljeni katalog
Prvenec Robija Simoniška Potopljeni katalog zaznamuje pisanje, ki poskuša biti skrajno odprto v svet in iz majhnih zgodb napraviti velike. Zdi se, da je pesnikova želja potopiti se v vsako barvo, v vsako senco, pokukati za vsako okno in pod vsak kamen, uganiti najmanjšo misel ljubljene osebe, je med drugim zapisal Goran Dekleva, avtor spremne besede.
Tri postaje
Poezija Jureta Jakoba spominja na murnovsko, zadržano lirskost; temeljna določila njegovih pesmi so avtentična pisava, predvsem dolgi, strnjeni verzi, gostota imaginativnih podob ter esistenicalna napetost. Jakobova pesniška intenca je izrekanje stanja stvari in izrekanje stanj ranljivega modernega človeka, je med drugim zapisal Marijan Pušavec.
Jakobova molitev
Urednik Urban Vouk je zadnje delo Dušana Merca označil za vrnitev prišleka, saj je v zbirki Prišleki izšel že prvenec Galilejev lestenec; v tokratni Jakobovi molitvi pa se je oprl na družinsko izročilo. Gre za roman o njegovem stricu, ki je bil partizanski duhovnik, in o drugih osebah iz njegovega otroštva. Spremno besedo je prispevala Vanesa Matajc. Kot je zapisala, gre za zgodovinski roman, ki govori o tabuizirani, travmatični in problematični temi - razkolu skupnosti na (po)vojno črno-rdečo polovico.
50. Literatura
Ob knjižnih novostih je izšla še jubilejna, 50. številka revije Literatura, v kateri so objavljeni ponatisi 29 izbranih intervjujev iz preteklih številk in pogovor z nekdanjim urednikom Tomom Virkom. V jubilejni številki so tako poleg pisateljev in pesnikov, kot so Andrej Blatnik, Kajetan Kovič, Milan Jesih, Uroš Zupan, Andrej Skubic in drugi, med drugim vključeni pogovori s filozofom Tinetom Hribarjem, literarnim teoretikom Jankom Kosom, publicistom Petrom Kolškom in režiserjem Miletom Korunom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje