Ob okrogli obletnici tega dela so v Društvo za negovanje rodoljubnih tradicij TIGR Primorske odločili za njegov ponatis in izdaji dodali še delo Mire Cenčič Beneška Slovenija in njeni Čedermaci. Roman je leta 1938 izdala Slovenska Matica, a ne pod pravim imenom pisatelja, pač pa pod njegovim psevdonimom Pavle Sedmak, kljub psevdonimu pa so bralci vedeli, da je roman napisal France Bevk. A je bila to tedaj neke vrste javna skrivnost.
Simbol upora proti raznarodovanju
Predsednik društva in pisateljev sin Marjan Bevk je na predstavitvi ponatisa povedal, da je bil Čedermac simbol upora proti raznarodovalni politiki. Kaplan Martin Čedermac je literarno delo, ki prikazuje zgodovinsko resnico in dogajanje v Beneški Sloveniji in vključuje celotno podobo Slovencev na teritoriju zahodne Slovenije oziroma Slovencev v zamejstvu in njihov boj za ohranjanje slovenske identitete, je še povedal o romanu pisateljev sin.
Novi izdaji so dodane uvodne besede pisatelja samega in spremna beseda pisatelja Borisa Pahorja, poleg tega pa je naslovnica enaka tisti iz leta 1938, le da ji je zdaj dodan še podpis Franceta Bevka. Na koncu je dodano tudi pismo, ki ga je pisatelj leta 1943 prejel od Beneških Slovencev.
Duhovniki, ki so ohranjali slovenski jezik
Hkrati s ponatisom je društvo TIGR izdalo knjigo Beneška Slovenija in njeni Čedermaci. Knjiga opisuje žalostno življenje Beneških Slovencev, ki jih avtorica Mira Cenčič deli na nadiške oziroma špetrske Slovence in terske ter rezijanske Slovence. Knjiga pa se posveča predvsem nadiškim Slovencem, za katere se pogosto uporablja kar ime Beneški Slovenci. Čedermaci so bili duhovniki, ki so predstavljali osrednje tvorce in varuhe ter branitelje slovenskega jezika. V Beneški Sloveniji je bila slovenščina vedno odrinjena v družine in cerkev, zato so imeli duhovniki zelo pomembno vlogo pri ohranjanju materinščine.
Mračno obdobje za Beneške Slovence
Od 1933 do 1966 so namreč vladala mračna leta, ko je bilo prepovedano tudi slovensko bogoslužje. V tem času so se duhovniki povezovali v zveze in se upirali tako civilni kot cerkveni oblasti, ki je po besedah Cenčičeve tiho podpirala ravnanje civilne italijanske oblasti. Cenčičeva pa je poudarila, da se boj Čedermacev nadaljuje tudi danes, saj se je populacije Slovencev, ki je mnoga leta prebivala v Beneški Sloveniji, ohranilo le še 10 odstotkov.
L. Š.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje