Giles Coren je na lastni koži preizkusil, da prestop iz novinarske v pisateljsko stroko ni samoumeven. Foto:
Giles Coren je na lastni koži preizkusil, da prestop iz novinarske v pisateljsko stroko ni samoumeven. Foto:
Giles Coren: Winkler
Winkler: tako slab, da je že dober?

Coren, ki morda ne bi smel zapustiti svoje novinarske stroke (sicer za časopis Times piše ocene restavracij), je v svojem prvem romanu Winkler spolni odnos uspel opisati tako, da se, po oceni žirije, ob branju prav nikomur ne bi dvignila temperatura. Podelitev nagrad že trinajst let organizira uredništvo revije Literary Rewiev Magazine, s svojim početjem pa skušajo “obrniti pozornost javnosti na vulgarne, odvečne in stilsko neizpiljene opise spolnosti v modernem romanopisju”, vse to pa z namenom, da bi pisatelje odvrnili od zatekanja k takim poceni trikom.

Nihče ni varen pred kritiko
Na četrtkovi slovesnosti v Londonu je letošnjega nečastnega nagrajenca razglasil dobitnik Turnerjeve nagrade Grayson Perry. Roman Winkler je svojo usodo zapečatil predvsem z odlomkom, v katerem je “ženska nohte obeh rok zarila globoko v partnerjev hrbet”. Neljube nagrade je imenovanje Gilesa Corena rešilo tudi pisateljske velikane, kakršen je Salman Rushdie. Njegov novi roman Shalimar The Clown sicer ponuja pretanjeno analizo vzgibov, ki posameznika pripeljejo do terorizma, a “šepa”, ko se loteva mesenih užitkov.

Tudi drugi nominiranci so priznani pisci: John Updike (Villages), Paul Theroux (Blinding Light) in Ben Elton (First Casualty). Slednjemu se je zapisalo, da je njegova literarna junakinja “spuščala visoke, cvileče vriske, iz katerih je bilo moč sklepati, da uživa”.

V ženski koži ni doma
Lansko leto je kritiška srenja na dvomljivi piedestal postavila 74-letnega ameriškega pisatelja Toma Wolfa, ki je v osemdesetih z romanom Kres ničevosti postavil ogledalo razvratni ameriški družbi. V romanu I Am Charlotte Simmons, ki so ga vzeli na muho pri Literary Rewiev, se skušal vživeti v utrip hedonističnega življenja na ameriških univerzah.