Roth je uredništvo opozoril na napako v zapisu o omenjenem romanu, ki je izšel leta 2000 in po katerem so posneli tudi film z Anthonyjem Hopkinsom in Nicole Kidman, a so administratorji te spletne strani najprej zavrnili popravek, saj so želeli še potrditev drugega vira.
Večkrat nagrajeni 79-letni ameriški pisatelj, ki se ga že nekaj let uvršča med favorite za književno Nobelovo nagrado, je najbolj znan po pripovedih o življenju Judov v ZDA, medčloveških razmerjih in smrtnosti.
Navdih za Silka ni bil Broyard
Človeški madež je zgodba o Colemanu Silku, profesorju na izmišljenem kolidžu v Massachussetsu, čigar življenje postane kaos zaradi izjave, ki jo nekateri razumejo kot rasistično žaljivko.
Po zdaj popravljenem zapisu na Wikipedii naj bi bil Silk, ki ga je Roth opisal kot "sina temnopoltih staršev, ki pa je trdil, da je belec judovskega porekla", nastal po liku pisatelja in kritika Anatola Broyarda. A Roth je ta zapis v pismu, objavljenem na spletni strani revije New Yorker, zanikal. To, da naj bi si lik zamislil po Broyardu, naj bi bila popolna izmišljotina, izvirala naj bi iz "književnih tračev".
V dolgem pismu (šteje kar 2.655 besed) je Roth zapisal, da je lik osnoval na izkušnjah svojega prijatelja, čigar pripomba med poučevanjem na Princetonu leta 1985 je bila razumljena kot rasna žaljivka. O Broyardu (ta je leta 1990 umrl za rakom na prostati) je dodal, da sta se komaj poznala in sta se srečala le nekajkrat.
Roth pravi, da so mu administratorji Wikipedie najprej sporočili, da "ni zanesljiv vir", a so se po objavi omenjenega pisma le uklonili in odobrili popravek, vključili pa tudi odlomek o tej razpravi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje