Foto:
Foto:
Lipicanci - predmet spora med Slovenijo in Avstrijo.

Zbornik je delo slovenskih avtorjev, ki so delovali v slovensko-avstrijski skupini zgodovinarjev. Ti so sprva želeli napisati skupno besedilo, a je po trditvah slovenske strani pri Avstrijcih prišlo do politizacije projekta, zato so pogledi v knjigi izključno slovenski. Pri nastanku je sodelovalo 14 avtorjev, ki so v 16 prispevkih obravnavali sobivanje Slovencev in Avstrijcev v preteklem stoletju, pri tem pa so pisali o gospodarstvu, politiki, kulturi in vsakdanjem življenju.

806 strani v slovenščini in nemščini
Čeprav skupini znanstvenikov z obeh strani meje ni uspelo napisati skupnega teksta, pa naši strokovnjaki upajo, da bodo s tem, ko so 806 strani dolgo knjigo objavili tudi v nemščini, odpravili dvome severnih sosedov o tem, kako mislimo in pišemo o določenih zgodovinskih vprašanjih. Če bi projekt na podoben način kot Slovenci izpeljali tudi Avstrijci, bi nastala dobra temelja za nadaljnje preučevanje dogodkov na tem delu Srednje Evrope v 20. stoletju, so uredniki izdaje povedali na novinarski konferenci.

Podpora zunanjega ministrstva
Pobudnik za nastanek projekta je bil Peter Vodopivec, idejo pa je podprl tudi tedanji zunanji minister Dimitrij Rupel, tako da so imeli znanstveniki zaslombo v ministrstvu za zunanje zadeve, ki je v nasprotju z avstrijskim ministrstvom ves čas podpiralo naše raziskovalce.

Podoben projekt že z Italijo
Podobnega projekta kot zgodovinarji so se lotili tudi pravniki, a rezultatov po prvih dogovorih ni bilo, tako da sta ga zunanja ministra obeh držav pred dobrim mesecem končala. Je pa že pred nekaj časa izšel zbornik, podoben tokratni izdaji, le da sta pri njegovem nastajanju sodelovali skupini slovenskih in italijanskih zgodovinarjev. Na vprašanje novinarjev, ali kaj podobnega načrtujejo tudi s Hrvaško, pa je Ivo Vajgl odgovoril, da je glede Hrvaške sporno le vprašanje meje in da je ustanovitev komisije v koalicijski pogodbi nove slovenske vlade.