V NUK-u Cankarjevo zapuščino označujejo za eno najbolj dragocenih nacionalnih osebnih zbirk. Foto: NUK
V NUK-u Cankarjevo zapuščino označujejo za eno najbolj dragocenih nacionalnih osebnih zbirk. Foto: NUK
Psaltir s časoslovom, 1519-20
Tale zbirka Psalmov iz 16. stoletja se je ohranila v Kopitarjevi knjižnici. Foto: NUK
Restavriranje knjižne dediščine

Tega je dal akciji današnji podpis pogodbe, po kateri so zagotovili sponzorstvo ohranitvi in restavraciji Cankarjeve literarne zapuščine, ki jo Narodna in univerzitetna knjižnica hrani v svojih zbirkah. Pogodbo je s knjižnico podpisalo podjetje Mercator, ki je za to prispevalo 5.000 evrov in tako prejelo naziv diamantni mecen.

Cankarjeva literarna zapuščina obsega 30 map rokopisov, med katerimi najdemo književnikove drame, prozo, poezijo, članke, korespondenco, beležnice, tudi nekaj njegovih risb. Zbirki sta pokroviteljstvo zagotovila podpisa članice uprave Mercator Mateja Jesenek in ravnatelja NUK-a Lenarta Šetinca.

Od diamantnega do bronastega mecena
V knjižnici so si akcijo zamislili že pred leti, doslej pa je z njeno pomočjo svoje pokrovitelje našlo več kot 40 del. Z iskanjem pokroviteljev skušajo v knjižnici omogočiti ohranitev znanstvenih in umetniških del ter pomembnih dokumentov iz naše preteklosti, ki so pomembna sestavina narodove identitete. Najdragocenejše primerke, potrebne "sponzorske zaščite" so razdelili v štiri skupine; diamantno, pri kateri je višina prispevka je 5.000 evrov, zlato (3.000 evrov), srebrno (2.000 evrov) in bronasto (1.000 evrov). Ob tem ponudi knjižnica sponzorjem podelitev ustreznega častnega naziva - diamantni, zlati, srebrni ali bronasti mecen.

Knjige, zemljevidi, plakati in še kaj
V diamantni skupini je poleg Cankarjeve zapuščine mogoče najti še kodeksa iz 12. stoletja Expositio super VII canonicas epistolas avtorja Bede Častitljivega in De victoria verbi Dei Rupertusa Tuitiensisa, zapuščino Antona Foersterja, rokopise Edvarda Kocbeka, zapuščino Jerneja Kopitarja in Srečka Kosovela, nato pa še dela Marka Pohlina iz let 1769 in 1793, Télégraphe officiel des Provinces Illyriennes iz časa med letoma 1810 in 1813 in atlas Wilhelma Janszoona & Johanna Blaeuja iz leta 1649.

Restavriranje knjižne dediščine