14. strokovno srečanje slovenskih potujočih knjižnic, ki se je odvijalo v dvorani Plesnega mesta, je ponudilo strokovni del z naslovom Potujoče knjižnice za prihodnost, na katerem so razpravljali o stanju in prihodnosti potujočih knjižnic, o nakupih bibliobusov in izobraževanju potujočih bibliotekarjev.
Za najmlajše so poskrbeli z lutkovnimi predstavami, malo starejši so se lahko kratkočasili ob zaključku glasbenega tekmovanja Odpete knjige, mimoidoči pa so lahko glasovali tudi za najlepši bibliobus.
Prestolnica srečanje gosti zato, ker se prav Ljubljana lahko pohvali z najstarejšim bibliobusom v Sloveniji. Hkrati pa je ta avtobus tudi najbolj dotrajan, brez računalniške opreme in avtomatizirane izposoje.
Knjiga v vsak dom
Potujoče knjižnice so posebne oblike knjižnic, ki knjige pripeljejo tudi v bolj odročne slovenske kraje in omogočajo izposojo tudi ljudem, ki živijo v krajih, kjer običajnih knjižnic ni.
V Sloveniji imamo trenutno 12 tovrstnih knjižnic, med njimi pa je najnovejši novogoriška. Murskosoboška je edina, ki knjige izposoja tudi zunaj državnih meja, saj si pri njih knjige lahko izposodijo tudi pripadniki slovenske manjšine na Madžarskem. Najmanjša bibliobusa v Sloveniji pa sta kombija, ki knjige uporabnikom izposojata v Domžalah in Kamniku ter Tržiču.
Na Dolenjskem pa so poskrbeli tudi za skupino uporabnikov, ki po navadi ne zaide v knjižnico. Tako je novomeška knjižnica svoje staro vozilo namestila v romsko naselje Brezje - Žabjak in tako knjigo približala tudi Romom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje