Savov prejme nagrado za izjemen opus prevodov slovenskih del v bolgarščino ter strokovnih besedil o slovenski literaturi. Foto: EPA
Savov prejme nagrado za izjemen opus prevodov slovenskih del v bolgarščino ter strokovnih besedil o slovenski literaturi. Foto: EPA
Maja Vidmar
V trojni številki Poetikona je mogoče spoznati tudi Majo Vidmar. Foto: RTV SLO
Na Herbersteinskem srečanju se bodo posvečali odnosu poezije do narave.
Knjiga Mojce Kumerdej Fragma
V Poetikonu so se spomnili tudi poezije Mojce Kumerdej. Foto: Študentska založba

Nagrada, katere lastnika je izbirala žirija v sestavi Mitja Čander, Goran Gluvič in Ivo Stropnik, gre v roke Savova za izjemen prispevek k poznavanju slovenske literature v Bolgariji in prek nje tudi v drugih slovanskih deželah. Pisatelj se je podpisal pod številna znanstvena dela, knjige, eseje in univerzitetne učbenike.

Od Sofije do Varšave
Kot so še zapisali v obrazložitvi izbora nagrajenca, je njegov opus prevodov slovenskih del v bolgarščino ter strokovnih besedil o slovenski literaturi, kulturi in zgodovini je izjemen. Bibliografija Savovovih del, ki se tako ali drugače vežejo na Slovenijo, obsega okoli 300 bibliografskih enot. Leta 1930 rojeni Gančo Savov, ki je bil urednik pri različnih založbah in revijah, je študiral filozofijo v Sofiji, jugoslovansko filologijo na več univerzah nekdanje Jugoslavije, v Varšavi in Bratislavi pa je opravil specializacijo.

Književnik je član mednarodnega PEN in znanstveni sodelavec Bolgarske akademije znanosti. Ljubezni do književnosti se posveča tudi prek pedagoškega dela in tako na katedri za slavistiko filološke fakultete Univerze v Velikem Trnovem predava književnost Južnih Slovanov, teorijo in prakso prevajanja ter predmeta slovenski jezik in slovenska kultura.

Prvič tudi Poetikonov zlat
Nagrajenca so razglasili ob predstavitvi festivala Poetična Slovenija 2006 in njegovega osrednjega dogodka, 5. Herbersteinskega srečanja slovenskih književnikov, ki bo 8. in 9. junija v Velenju. Na srečanju bodo letos prvič podelili tudi Poetikonov zlat 2006, nagrado za vrhunsko pesniško, poetično ali prevodno besedilo, objavljeno v književni reviji Poetikon v preteklem letniku.

Ko poezija sreča naravo
Po besedah Iva Stropnika bo Herbersteinsko srečanje v znamenju poezije narave, kar bo tudi osrednja tema Poetikonovega književniškega omizja. Udeleženci omizja bodo tako delili svoje misli o razmerju sodobnega pesnika do izginjajoče narave, kako se elementi narave odražajo v moderni slovenski ali svetovni poeziji ter kako lahko pesniki prispevajo k varovanju narave.

Na festivalu Poetična Slovenija 2006 med drugim ponujajo tudi cikel pesniških branj v počastitev slovenske pesniške dediščine, ki jih povezuje naslov Poetikonove delegacije po Sloveniji. Ob svetovnem dnevu poezije, 21. marca, so na festivalu Poetikonovo častno nagrado za najboljših sto verzov podelili pesniku Andreju Medvedu

Poezija v poletnih dneh
Ljubitelji poezije so na svoj račun prišli tudi s trojno predpoletno številko Poetikon, ki jo je uredil Ivan Dobnik, ponuja pa pesmi petnajstih slovenskih pesnikov, poezijo Andreja Grilca in Lene Hofman ter poetično prozo Mojce Kumerdej in Andreja Špraha. Prebrati si je mogoče tudi sklop prevodov pesmi Roberta Dedenara, Edouarda Glissanta, Božene Spravcove, Menga Haorana in Vanga Veja, predstavljeni pa so še Jenkova nagrajenka in letošnja nagrajenka Prešernovega sklada, Maja Vidmar, nominiranci za Jenkovo nagrado, dobitnik Poetikonove častne nagrade za najboljših sto verzov, Andrej Medved, in nominiranci za to nagrado.