Knjigo so ocenili na vrednost od 1000 do 1500 evrov, a je anonimni kupec na dražbi dražbene hiše Arenberg več kot podvojil ceno in na koncu z vsemi stroški zanjo odštel 4200 evrov, je poročal Guardian.

V knjigi z naslovom Očenaš je molitev zapisana v nizozemščini, angleščini, ameriški angleščini, francoščini, nemščini, španščini in švedščini. Knjiga je bila ena izmed nekaj sto, ki so jih leta 1952 izdali v Gutenbergovem muzeju v Mainzu v Nemčiji, in sicer kot del iniciaitve za plačilo obnove muzeja po drugi svetovni vojni.

"Besedilo je tako majhno, da se ga ne da prebrati s prostim očesom, temveč s povečevalnim steklom," je dejal dražitelj Henri Godts.

Gutenbergov muzej je ena najstarejših tiskarskih hiš na svetu, ime nosi po Johannesu Gutenbergu, pionirju strojnega tiskanja v Evropi.

"Izvod je bil del zbirke več deset let in je res skriti zaklad. Če bi želeli, bi jo lahko dodali v dragulj in jo nosili okoli vratu," je njeno majhnost slikovito ponazoril Godts.

Kot je še navedel Guardian, je zgodovina miniaturnih knjig zelo dolga. Številne v Evropi so iz 16. stoletja, ko so tiskarji poizkušali z različnimi tehnikami tiska, najstarejše pa datirajo v Mezopotamijo več kot 2300 let pred našim štetjem.

Po navedbah Združenja miniaturnih knjig (Miniature Book Society) je merilo za miniaturno knjigo, da je dolga, široka in debela manj kot 7,62 centimetra. Z naslovom najmanjša tiskana knjiga na svetu se kiti knjiga z naslovom Teeny Ted from Turnip Town, ki meri le 70 x 100 mikrometrov (en mikrometer je 0,001 milimetra), kažejo podatki iz Guinnessove knjige svetovnih rekordov.