Izvirni zemljevidi so pod redakcijskim vodstvom jezikoslovca in pravnika Mateja Cigaleta pri Slovenski matici izhajali med letoma 1869 in 1877, kjer so jih uporabljali kot prilogo k lastnim publikacijam.
Slovenski geografi v 19. stoletjuZa ponovni izid po približno 140 letih so poskrbeli člani Geografskega inštituta Antona Melika, ki so faksimilom 18 zemljevidov priložili še znanstveno monografijo. V publikaciji najdemo znanstvene študije kartografiji in geografiji, o političnih in družbenih razmerah v drugi polovici 19. stoletja.
Odločitev za slovenski jezik
Monografija se dotakne tudi zakulisja nastajanja Atlanta, odločitev za oblikovanje katerega je povezana z začetki geografije in znanstvenega ustvarjanja v slovenskem jeziku. Pred 19. stoletjem so namreč slovenski znanstveniki pri zapisovanju svojih raziskovalnih izsledkov uporabljali skoraj izključno nemški, italijanski ali pa latinski jezik.
Izdajo so pri geografskem inštitutu dopolnili še z imenskim kazalom, v katerem je navedenih 28.075 zemljepisnih imen z zemljevidov Atlanta.
Pospravljanje kot pobuda za raziskovanje
Izid publikacije je povezan z osebno anekdoto predsednika inštituta uin člana uredniškega odbora Milana Orožna Adamiča. ta je pri pospravljanju stare kraške hiše odkril 18 starih zemljevidov, na katerih je bilo zapisano, da jih je izdala Slovenska matica, da jih je izrezal in odtisnil F. Koeke. Ker jih niso prepoznali niti njegovi kolegi, se je začela raziskovalna akcija, ki je privedla do "odkritja" identičnih zemljevidov v Narodni in univerzitetni knjižnici.
Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU-ja je osrednja kartografska ustanova v Republiki Sloveniji. Ustanova, ki letos praznuje 60 let delovanja, stoji na čelu geografskih raziskovanj v Sloveniji, njeni člani pa skrbijo tudi za razvoj vseh geografskih raziskovanj ter za izdajanje geografskih publikacij.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje