Kaj Slovencem pomeni Triglav? Foto: Založba FDV
Kaj Slovencem pomeni Triglav? Foto: Založba FDV
Aleš Črnič: V imenu Krišne: Družboslovna študija gibanja Hare Krišna
Kako pri nas živjo pripadniki gibanja Hare Krišna? Foto: Založba FDV
Grace Davie: Religija v sodobni Evropi
O pestri religijski pokrajini sodobne Evrope. Foto: Založba FDV

Le zakaj se Triglav pojavlja skoraj na vsakem državnem simbolu Slovencev? Odgovor na to vprašanje boste morda našli v delu Boštjana Šavra Nazaj v planinski raj: Alpska kultura slovenstva in kulturni pomen Triglava. Skoraj "obsedenost" s Triglavom ni fenomen sodobnega slovenstva. Sledi alpske kulture in podarjanja statusa božanskosti očaku slovenskih gora je zaslediti v številnih zgodovinskih virih pa tudi v "kvazizgodovinskih" mitoloških pripovedih, ki kljub pomanjkanju dokazov o njihovo verodostojnosti pogosto prinesejo bogato znanje o življenju naših davnih prednikov.

Brezčasni Triglav
Tudi v sodobnem globaliziranem svetu Triglav in alpska kultura Slovencev nista preživeti. Ozrimo se le v svet športa, ljudske in narodnozabavne kulture, pa tudi popularna kultura ni imuna na simboliko Triglava. Prav zadnja je Triglav ponesla tudi v svet. Veliko delo na tem področju so opravile skupine, ki delujejo v okviru umetniškega kolektiva NSK, predvsem glasbena zasedba Laibach.

Laibachi so že povsem na začetku svoje kariere Triglav izpostavili kot enega od slovenskih nacionalnih označevalcev, s katerimi so se oborožili pred svojim osvajanjem zahodnega trga popularne kulture.

Hare Krišna - čudaki ali popotniki k veliki resnici
Naslednjo novost iz domačih družboslovnih logov je prinesel Aleš Črnič, avtor dela V imenu Krišne: Družboslovna študija gibanja Hare Krišna. Z razmahom sodobnih prevoznih in komunikacijskih sredstev, ki so "pomanjšala" svet, je v 20. stoletju religija izgubila status pripisane družbene lastnosti posameznika.

Danes drugače do religije
Če so se naši predniki rodili v določeno religijsko skupnost, ki so ji ostali zvesti celo življenje, je novi pretok informacij privedel do "emigracije" religij. Tudi v naše kraje so zašli korpusi verskih naukov iz drugih koncev sveta. Eden od najbolj opaznih fenomenov je bil ravno pojav gibanja Hare Krišna, ki se je v Sloveniji institucionaliziralo pod imenom Mednarodna skupnost za zavest Krišne.

Aleš Črnič je v svojem delu osvetlil zgodovino starodavne indijske tradicije, katere začetki segajo neposredno v 16. stoletje, oblikovala pa se je na temeljih, katerih vezi segajo celo do tisočletja starih indijskih verskih spisov. Ta celovit in izjemno strog življenjski sistem je svoje privržence našel tudi v naših krajih. Čeprav jih ni veliko, pa so zaradi svojevrstne uniformiranosti ena od bolj prepoznavnih novih verskih praks v Sloveniji. Črnič se je podal odkrivati tudi življenje in položaj pripadnikov Hare Krišne v Sloveniji.

Za celovito poznavanje religij
Tudi zadnja novost osvetljuje religijsko problematiko. To je delo Religija v sodobni evropi britanske sociologinje Grace Davie. Pri raziskovanju se Daviejeva ni opirala le na izsledke britanskih strokovnjakov za verska gibanja. Uporabila je primerjalne mednarodne študije in pobrskala tudi po lokalnih študijah. Ravno del s področja družboslovnega preučevanja religije v slovenskem jeziku močno primanjkuje, zato bo poseben poudarek zbirke KULT ravno prevajanje sodobnih religioloških del.