Foto:
Foto:

Knjigo, s katero želi avtor poudariti, da slovenske samostojnosti ni bilo lahko doseči, je izdalo Arhivsko društvo Slovenije. V knjigi Repe obravnava razglasitev osamosvojitve, odziv tujine, desetdnevno vojno, poskuse, da bi obnovili Jugoslavijo in končno mednarodno priznanje Slovenije. V delu je objavljenih 143 različnih dokumentov, prek katerih bodo lahko bralci še enkrat podoživeli eno izmed najburnejših obdobij v slovenski zgodovini.

Zgodovina na tisoč straneh
V treh izdajah je Repe obravnaval več kot tristo dokumentov, nastalih od konca sedemdesetih do maja leta 1992, ko je bila Slovenija sprejela v OZN. V vsej množici dokumentov iz obdobja več kot 20 let je bilo treba napraviti selekcijo, pri čemer je Miroslav Stiplovšek opozoril na nujno subjektivno izbiro. Že tako je število natisnjenih strani v vseh treh izdajah preseglo številko tisoč.

Odločitev je bila pravilna
France M. Dolinar, urednik zbirke Viri, je knjiho označil kot "posrečen in dober izbor dokumentov, ki potrjujejo, da je bila odločitev za samostojno državo pravilna, prikazujejo pa tudi pogum tistih, ki so pri osamosvojitvi Slovenije sodelovali."
Tudi o Slovencih po svetu in Demosu
Do sedaj izdane knjige bodo lahko podlaga za nadaljnje raziskovanje zgodovinskega obdobja, pri Arhivskem društvu Slovenije pa že načrtujejo podobni izdaji o Slovenscih po svetu ter nastanku in vlogi Demosa.