Največji gradbeni dosežki našega štetja. Foto: Thames & Hudson Ltd
Največji gradbeni dosežki našega štetja. Foto: Thames & Hudson Ltd
Katedrala v Kölnu
Gotske katedrale s svojo mogočnostjo navdušijo tudi sodobnega človeka.
Kip svobode
Brez kipa svobode v New Yorku ne gre. Foto: RTV SLO

Morda so prav zato pri britanski založbi Thames & Hudson Ltd pripravili knjigo The Seventy Architectural Wonders of Our World (70 arhitekturnih čudes našega sveta), ki na enem mestu ponuja pregled največjih gradbeniških dosežkov od leta 500 pa do današnjega dne. Izluščiti manj kot stotnijo arhitekturnih dosežkov iz več tisoč zanimivih zgradb, ki so nastale v tisočletju in pol, je seveda neobvladljiva naloga za enega človeka. Pri oblikovanju knjige je zato sodelovalo 28 arhitektov, gradbenih inženirjev in zgodovinarjev svetovne arhitekture.

Slika pove skoraj vse
Knjiga The Seventy Architectural Wonders of Our World obenem prikazuje velik napredek v gradbeništvu. Iznajdba novih gradbenih materialov in nova znanstvena spoznanja, ki so nenazadnje omogočila tudi gradnjo stavb, ki so videti, kot da kljubujejo sili gravitacije, so v nekaj stoletjih preobrazila svetovno arhitekturno krajino. Razsežnosti tega napredka je najlažje razumeti z ogledom stavb v naravi ali na fotografijah. Izdaja založbe Thames & Hudson Ltd je zato tudi bogato opremljena s fotografijami, ob katerih pogosto osupnemo, saj se ob pogledu na natančno izklesane podrobnosti starih arhitektur kar ne moremo načuditi, koliko potrpežljivosti in mojstrstva so zmogli kiparji in kamnoseki v gotiki in renesansi.

Sprostitev domišljije arhitektov
Zgodovinski pregled arhitekturnih čudes nam razkrije še nekaj. Stari mojstri so navdih za okrasitev stavb pogosto črpali v mitologiji verskega sistema, ki so mu pripadali, ali pa iz oblikovalske tradicije svojega naroda. Razsvetljenstvo je močno "razrahljalo" oblikovalske zakone. Domišljija in estetika sta postali glavni vodili, v drugi polovici 20. stoletja, ko so nove gradbene tehnike omogočile postavitev skoraj fantazijskih stavb, pa sta ti dve razsežnosti povsem prevladali.

The Seventy Architectural Wonders of Our World arhitekturna čudesa razdeli v sedem tematskih skupin. Največ odličnih zgradb premore kategorija Cerkve, mošeje, svetišča in templji, v knjigi pa se zvrstijo še kategorije Palače in gradovi, javne in državne stavbe, Stolpi in nebotičniki, Mostovi, železnice in tuneli, Kanali in jezovi ter Mogočni spomeniki.