Jure Detela (1951‒1992) je javnosti morda še bolj kot po svoji poeziji znan kot pomemben literarni in družbeno angažiran lik, ki je deloval v 80. letih 20. stoletja. Simpozij organizira založba Beletrina, kjer so zapisali, da sta bili pri Deteli pred časom tako njegova poezija kot tudi dojemanje sveta in življenja. S svojo poezijo je zato v času življenja dosegel le ozek krog ljudi.
Po zaslugi pesnika in umetnostnega zgodovinarja Miklavža Komelja, ki je dobri dve desetletji poglobljeno proučeval Detelovo literarno zapuščino, je danes v dvodelni knjigi Zbrane pesmi (Beletrina) dostopen celoten Detelov opus , ki je bil pred tem ohranjen večinoma v rokopisih.
Knjiga na več kot 1.000 straneh predstavlja vse Detelove pesmi, verzne fragmente in osnutke, vanjo pa so vključene tudi vse tri doslej objavljene pesniške zbirke ter revijalno objavljene pesmi. Prav to delo omogoča nov pogled v opus velikega pesnika in njegove misli.
Na današnjem simpoziju bo Jure Detela predstavljen kot prodoren pesnik in mislec, čigar poezija in dojemanje sveta sta aktualna še danes.
Po pozdravnem nagovoru in uvodnih besedah programskega direktorja založbe Beletrina Aleša Štegra bodo življenje in delo Jureta Detele z več plati osvetlili povabljeni predavatelji, in sicer publicist in pesnikov osebni prijatelj Marko Hren, slikar in umetnostni zgodovinar Sergej Kapus, profesorica na Filozofski fakulteti v Mariboru Branislava Vičar ter pesnik in umetnostni zgodovinar Miklavž Komelj.
Uvodoma bodo zbrani poslušali pesnikov literarni portret, ki je nastal leta 1985 v produkciji Radia Slovenija, simpozij se bo sklenil s projekcijo dokumentarnega filma o Juretu Deteli, naslovljen Sočasje, ki ga je posnel režiser Miha Vipotnik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje