Skandinavija velja za območje, kjer se bere in spremlja knjižno produkcijo; predvsem zato, ker tamkajšnji avtorji vedo, kaj (mladi) ljudje radi berejo. Kanček lahkotnosti, humorja, pronicljivosti, dinamične (kriminalne) zgodbe, ki potegne bralca in povrhu še karizma, so odlike, ki jih ne premore zgolj trenutno najbolj slaven švedski pisatelj Stieg Larsson, temveč tudi Norvežana Matias Faldbakken in Jo Nesbø, Finka Sofi Oksanen in številni drugi avtorji z vrha skandinavske popkulture.
Neznanka, ki jo bomo še spoznali
Vendar pa so ti avtorji pri nas bolj kot ne neznanka, kar skuša založba Didakta popraviti s trimesečnim projektom Skandinavska pomlad, ki bo od 21. marca do 21. junija, poleg že izdane trilogije omenjenega Faldbakkna (sestavljajo jo knjige Unfun, Macht und Rebel in The Cocka Hola Company) in Taščice Joja Nesbba, predstavila izid dveh novih romanov Brezskrbno Joja Nesbba ter Hitri zaslužek Jensa Lapidusa, ki ju bo predstavil v vrsti literarnih večerov prevajalec Darko Čuden. Medtem ko bo slovito - za marsikoga pa tudi kontroverzno - Skandinavsko mizantropijo predstavil pisatelj kar sam. Poleg tega bodo v teh treh mesecih v ljubljanski kafeteriji Raj potekali skandinavski ponedeljki.
Skandinavska pomlad si je za svojo glavno nalogo zadala približati avtorje, ki so popularni, njihovo leposlovje pa ni težkobno ali življenjsko pomembno in s tem nedotakljivo, ampak za marsikoga kakovostno preživljanje prostega časa. Sicer je treba priznati, da so glavni junaki teh romanov prej antijunaki kot junaki, da ne poznajo ne solidarnosti ne sočutja, živijo za seks, nasilje, perverzije, mamila, denar, alkohol in tako naprej. Pa vendar jim je uspelo očarati marsikoga.
Junaki, ki to nikakor niso
Matias Faldbakken sodi v skupino mlajših skandinavskih umetnikov katerih dela so močno povezana s protikulturnimi pojavi in tako predstavljajo nasprotje družbenim normam in konvencijam. Tudi njegov roman The Cocka Hola Company je bil najprej označen za literarni škandal, sčasoma pa je postal norveška in evropska prodajna uspešnica. In ne glede na to, da so njegovi junaki obsceni, pogosto zverinski in predvsem provokativni, romane odlikujejo prefinjeni jezikovni registri, vključno z angleščino. Romanu sta sledila še deli Macht und Rebel - gre za dva perfektna antijunaka - in Unfun.
Faldbakknovi junaki ali bolje antijunaki so čudaki, ki ne poznajo ne solidarnosti ne sočutja. Obsceni so in pogosto zverinski v dejanjih in besedah, vest in morala sta jim deveta skrb. Živijo vseh konvencij in norm osvobojeno življenje (ali si zanj vsaj prizadevajo), zdolgočaseni v svetu, kjer se vse vrti okrog brezdanjih fascinacij vsega mogočega in nemogočega. Vrednote postavljajo na glavo, jih trančirajo, izzivajo tabuje.
Deloholični detektiv, ki rad poseže po pijači
Jo Nesbø, ki ga pri nas do zdaj poznamo s kriminalko Taščica, je pozornost pritegnil s svojim glavnim junakom, detektivom Harryjem Holom, nemogočim, a prav zato simpatičnim literarnim konstruktom. Dolgoleten alkoholik, nasprotnik vsakršne avtoritete deluje po svojih pravilih, med sodelavci pa vseeno velja za dobrega policista z visokimi moralnimi standardi in tenkočutnim smislom za pravico. Po drugi strani pa je njegovo osebno življenje popolnoma razsuto, kar seveda ne izključuje zapletenega z alkoholnimi in deloholičnimi eskapadami zaznamovanega življenja.
V Taščici Nesbø pripoveduje pretresljivo zgodbo o vojni, ljubezni in izdaji. Dotakne se umazane norveške zgodovine, zgodbo naplete okoli frontnikov, mladih Norvežanov, ki so se borili za Hitlerja, in njihovih idealov zaradi katerih so bili pozneje kaznovani od svojih sodržavljanov. Taščica je prvovrsten triler, pogumna in globoka zgodba o pravem pomenu izdajstva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje