Južnokorejska založba Damdi v knjigi Tendencies_Sadar Vuga Arhitekti/Slovenia predstavlja delo enega vodilnih slovenskih arhitekturnih birojev, ki je v desetih letih uspel s svojo specifično arhitekturno produkcijo zaznamovati slovensko urbano krajino. Biro Sadar Vuga Arhitekti je teorijo svoje arhitekturne produkcije zastavil nekoliko drugače kot večji del drugih studiev, saj njegove sodelavce bolj kot estetski izraz zanima "konsistenca arhitekturne izkušnje". Zanima jih, kako ljudje doživijo izkušnjo stika z novim arhitekturnim objektom in kako le-tega uporabljajo.
Kaj lahko izdata Vuga in Sadar
Pred vstopom na strani knjige, ki predstavljajo 17 smernicin 26 projektov biroja Sadar Vuga Arhitekti, najdemo pogovor Boštjana Vuge in Jurija Sadarja z nemškim arhitektom in dobitnikom evropske nagrade za arhitekturo Jürgenom H. Mayerjem. Pogovor nas seznani z delovanjem biroja ter njegovo Formulo Novo Ljubljano, dinamično vizijo oblikovanja specifičnega urbanističnega in arhitekturnega prostora Ljubljane.
Predstavitev knjige, ki je izšla v zbirki monografij eksperimentalnih arhitekturnih praks DD, je potekala v knjigarni Konzorcij pospremil pogovor z arhitektoma Boštjanom Vugo in Jurijem Sadarjem.
Marina Gržinić v dveh vlogah
Tudi zaščitni znak druge novosti je avtorska dvojica. Sestavljata jo v družbo vpeti umetnici Marina Gržinić in Aina Šmid. Urednici knjige Trenutki odločitve - performativni, politični in tehnološki umetniški video, filmska in interaktivna večmedijska dela Marine Gržinić in Aine Šmid, Tanja Velagič in Marina Gržinić, v delu povzeli več kot 20 let umetniških podvigov dvojice, ki skuša s svojimi deli vedno problematizirati poglavja iz delovanja sodobne družbe in politike. O tej specifični umetniški praksi, ki se osredotoča predvsem na umetniški video, je v Galeriji sodobne umetnosti Celje spregovorila Marina Gržinić, večer pa je prinesel tudi enourno projekcijo umetniških filmov dvojca.
Prakso si oglejte kar doma
Trenutki odločitve niso zgolj predstavitev dela umetniškega para; Trenutki odločitve so tudi teoretsko in kritično delo, ki podaja "recept" za branje videoumetnosti Gržinićeve in Šmidove. V knjigi najdemo še razpravo o vlogi videa kot umetniškega in političnega medija ter o zgodovini in sedanjosti videoumentosti na Slovenskem. Izdaja obsega tudi DVD z devetimi umetniškimi videi predstavljenih umetnic.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje