Ob tem so še zapisali, da morajo države Evropske unije in Slovenija "najti način, kako lahko ogroženim pisateljem in pisateljicam ter borcem in borkam za demokracijo učinkovito pomagajo in jih zaščitijo pred tiranskimi vladami in avtokrati, ki ne spoštujejo temeljnih človekovih pravic. Medtem ko parlamenti sprejemajo gospodarske sankcije, brutalni režimi nemoteno morijo dalje, pod njihovimi sabljami pa umirajo tudi naše demokratične vrednote."
Obtožba "moralne izprijenosti in korupcije", kar se kaznuje s smrtjo
Kurdska pisateljica, učiteljica in borka za človekove pravice Modžgan Kavusi je trenutno med najmanj stotimi na smrt obsojenimi ali obtoženimi kaznivih dejanj, za katere je zagrožena smrtna kazen, v povezavi s protesti v Iranu. Po navedbah organizacije Iran Human Rights (IHR), ki ima sedež na Norveškem, poleg Modžgan Kavusi smrt grozi še štirim drugim ženskam.
Pri tem IHR opozarja, da je dejansko število protestnikov, ki jim v Iranu grozi smrtna kazen, veliko večje, saj na številne družine obsojenih oblasti pritiskajo, da molčijo. Ta mesec so po navedbah IHR-ja po montiranih sodnih procesih usmrtili dva moška.
Tožilec naj bi Modžgan Kavusi na začetku sojenja v mestu Sari prejšnji teden obtožil, da je z objavami na družbenih omrežjih "ljudi napeljevala k pokvarjenosti", je poročal na spletni strani britanski BBC.
V Slovenskem Penu so ob tem navedli, da je bila Modžgan Kavusi obsojena "moralne izprijenosti in korupcije", ker naj bi žalila vrh iranske vlade, širila protivladno propagando in spodkopavala nacionalno varnost dežele v sodelovanju s tujimi sovražnimi vladami. Po iranskih zakonih se obsodba za "moralno izprijenost in korupcijo" kaznuje s smrtno kaznijo.
Modžgan Kavusi so iranske oblasti aretirale 22. septembra na njenem domu v mestu Novšahr na severu Irana. V preteklosti so jo iranske oblasti že večkrat aretirale in obsodile na zaporne kazni, je navedeno na spletni strani iranske tiskovne agencije aktivistov za človekove pravice Hrana.
Smrt Mahse Amini je bila pregovorna kaplja čez rob
Iran že nekaj več kot sto dni pretresajo protirežimski protesti. Ti so izbruhnili po smrti 22-letne Mahse Amini, ki jo je 13. septembra v Teheranu pridržala moralna policija zaradi neustrezne nošnje hidžaba. Iranske oblasti so proteste označile za iz tujine spodbujene nemire in se odzvale s smrtonosnim nasiljem.
Po podatkih IHR-ja je bilo do zdaj v protestih ubitih najmanj 476 protestnikov, od tega 64 otrok in 34 žensk.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje