Jedro festivala v Ljubljani bo knjižni sejem, postavljen na vrtu pisateljskega društva Lili Novy. Vseslovenski literarni festival, ki se dogaja pod okriljem Društva slovenskih pisateljev (DSP), bo poleg Ljubljane potekal še v Mariboru, Murski Soboti, Ormožu, Brežicah, Slovenskih Konjicah, Celju, Novem mestu, Škofji Loki, Kopru in Trstu ter na novo še na Ptuju, v Hrastniku in Gornji Radgoni. Knjižno dogajanje bo potekalo vse do nedelje.
Z geslom Na preži so po besedah vodje festivala Lune J. Šribar želeli opozoriti, da je v današnjem spreminjajočem se svetu "treba biti buden, da iz poplave informacij razbereš prave informacije, prave besede in prave knjige, ko si ustvarjaš podobo resničnosti". Poleg tega geslo nakazuje tudi na moč književnosti in to, da so pisateljice in pisatelji ves čas na preži za novimi zgodbami.
Pri snovanju programa so poleg DSP-ja med drugim sodelovali še Slovenski center PEN, Društvo slovenskih literarnih kritikov, Društvo slovenskih književnih prevajalcev in Javni sklad RS za kulturne dejavnosti. Že nocoj bodo v sklopu festivala podelili nagrado Društva literarnih kritikov kritiško sito, v soboto pa Nodierevo nagrado za najboljši prevod iz francoščine v slovenščino.
Med današnjimi dogodki organizatorji poudarjajo tudi pogovor z naslovom Moderne ženske in sodobne porodne babice – o knjigi Modrost rojevanja, pomenu sodobnega babištva in humanizaciji sveta, ki bo potekal pod častnim pokroviteljstvom Slovenske nacionalne komisije za Unesco.
Francoski inštitut v Sloveniji pa bo v sodelovanju z Avstrijskim kulturnim forumom organiziral okroglo mizo z avtorji o pisanju v francoščini, čeprav to ni njihov materni jezik. Udeležbo sta že potrdila Brina Svit in Velibor Čolić. V sodelovanju z Lisztovim inštitutom bo v Ljubljani gostoval madžarski ilustrator, pisatelj in digitalni umetnik Robert Farkas.
Potovanje v deželo knjig
Po lanski premierni predstavitvi bodo tudi letos pripravili t. i. popotovanje v deželo čudes, ko s poslikanim vozilom potujejo po partnerskih mestih in tudi v bolj odročne kraje ter otrokom in mladostnikom podarjajo knjige.
Ključno je to, kar se s slovensko knjigo dogaja doma
Na aprilski predstavitvi programa je predsednik DSP-ja Dušan Merc opozoril, da je slovenska knjiga na sejmih v tujini od Frankfurta do Bologne pomembna, a je temeljno to, kar se s slovensko knjigo dogaja doma. Sam upa, da bo festival Slovenskih dnevov knjige s svojim knjižnim sejmom prispeval k širjenju bralne kulture v Sloveniji in da slovenske založbe razumejo, da sejem ponuja stik s tistimi, ki jih knjiga resnično zanima.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje