Foto:
Foto:

Za jesenski paket filozofsko obarvane literature so pri omenjeni založbi izbrali knjigo Komunitarizem in individualizem avtorjev Shloma Avinerija in Avnerja de-Shalita, pregled protikapitalističnih gibanj z naslovom Antikapitalistični manifest, ki ga je napisal Alex Callinicos, kot zadnjo novost pa naj omenimo filozofski roman Stevena Lukesa, ki se ponaša z naslovom Nenavadno popotovanje profesorja Caritata.

Konstruktiven spor političnih teoretikov
Prvo delo je izbor besedil več sodobnih političnih mislecev, ki se ukvarjajo z dvema paradigmama politične misli, ki sta v osemdesetih sprožili veliko sporov. Ravno razprava med zagovorniki enega in drugega koncepta pa je v strokovni javnosti sprožila ponoven razmislek o nekaterih ključnih pojmih družbe in države. Med temi pojmi so najpomembnejši socialna država, pravična družba in državljanstvo.

Kaj je alternativa kapitalizmu?
Pod naslovom Antikapitalistični manifest pa avtor Alex Callinicos razpravlja o novem družbenem gibanju, svetovnem gibanju, ki se želi zoperstaviti kapitalistični ureditvi. Učinkovitost kapitalizma je namreč vprašljiva, saj ne prinaša enakih koristi vsem ljudem. Zato pa ta tematika tudi zahteva ustrezen premislek, da bi se ugotovilo, ali obstajajo morda človeku bolj prijazne ureditve družbenega življenja.

Učenje demokracije na popotovanju
Najbolj poljuden med tremi novostmi je zagotovo roman Stevena Lukesa. Prevoda Nenavadnega popotovanja profesorja Caritata so se v založbi Sophia lotili na pobudo priznanega sociologa Tomaža Mastnaka. Ta jih je namreč prepričal, da je pričujoči roman za politično teorijo enakega pomena, kot je znameniti Zofijin svet za filozofijo. Bralca bo namreč profesor Caritat na svojem nenavadnem popotovanju seznanil s ključnimi idejami in koncepti sodobne demokracije.