V Tolminskem mostišču I sta poznavalec dogodkov 1. svetovne vojne Lovro Galič in zgodovinar Branko Marušič opisala soško fronto, zbrala pričevanja borcev XV. avstro-ogrskega korpusa in za lažjo predstavo dodala še državno topografsko karto in kartografsko prilogo s prikazi vojnih operacij. Pri končni podobi je sodeloval tudi minister za kulturo Vasko Simoniti, ki je za izdajo prispeval spremno besedo.
Človeška plat Soške fronte
Petra Svoljšak, Darja Pirih in Damjana Fortunat Černilogar pa so v Tolminskem mostišču II predstavile bolj človeško plat vojne, priložile pa so tudi seznam vojnih žrtev med Tolminci in izdelale prvi seznam padlih avstro-ogrskih vojakov na tolminskem mostišču. Avtorice so na podlagi arhivskih virov ugotovile, da je na tej fronti padlo 11.780 vojakov, znanih in neznanih.
Knjigi Tolminsko mostišče, ki imata skupaj 800 strani, končujeta projekt, s katerim so se v Tolminskem muzeju spomnili 90. obletnice prvih bojev na Soči. V sklopu projekta so pred več leti začeli zbirati gradivo v dunajskem in rimskem arhivu, lani pa so odprli razstavo Tolminsko mostišče.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje