Izdajo spominov Ebadijeve, ki je Nobelovo nagrado za mir prejela leta 2003, je omogočila šele nedavna sprememba zakonskih ureditev. V ZDA namreč ni bilo dovoljeno objavljati dela avtorjev iz držav, za katere so ZDA uvedle sankcije.
Tožila in zmagala
Spremembe so neposredna posledica tožbe, s katero je Ebadijeva zahtevala možnost objavljanja v ZDA. Decembra so tako pristojni v ZDA omilili prepoved objavljanja del avtorjev iz Irana, Kube in Sudana. S tem naj bi dali priložnost disidentom in drugim iz teh držav, ki niso povezani z vladajočimi režimi teh držav, da nagovorijo javnost.
Intenzivno avtobiografsko delo
Pri založbi napovedujejo, da njeno delo ponuja "intenzivno podobo borbe ženske, ki ji je uspelo ohraniti življenjsko moč tudi v časih političnih nemirov, preganjanj in izzivov, s katerimi se srečujejo ženske po vsem svetu, ki skrbijo za družino in ustvarjajo kariero". Delo pripoveduje o njenem otroštvu in odraščanju v letih pred versko revolucijo, sledi njenemu izobraževanju in študentskim letom na teheranski univerzi, njenemu zakonu, veri in življenju kot materi in kot zagovornici človekovih pravic.
Predsednica založniške hiše Gina Centrello je medijem dejala, da gre za knjigo velikega pomena, datum njenega izida pa zaenkrat ni določen.
Prva sodnica v Iranu
Ebadijeva je sicer pravnica, bila je prva sodnica v Iranu, vendar pa se je temu položaju morala odpovedati po islamski revoluciji leta 1979. Kljub temu je tudi pod konservativno oblastjo nadaljevala boj za spoštovanje človekovih pravic in še posebej pravic žensk in otrok.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje