Organizatorji Sejma na zraku, petega po vrsti, so privabili okrog 50 slovenskih založnikov, ki na stojnicah že od jutra razgrinjajo aktualni program.
Kot pravi Tina Popovič iz pisarne Ljubljana - Unescovega mesta literature, so založniki na stojnice prinesli najboljše, kar lahko trenutno ponudijo. Pripravili so posebne izbore knjig s sejemskimi popusti, med njimi tudi številne knjižne novosti. Založniki so tudi sami navzoči na stojnicah in na voljo za srečanja, pogovore in predstavitve knjig.
Sejem in noč knjige sta se začela ob 9. uri, odprli pa so ju ob 10. uri z nastopom džezovske skupine Pantaloons. Pozneje bo sejem osvetljen z namiznimi svetilkami, do 22. ure se bo zvrstilo več dogodkov na sejemskem odru, med njimi predstava za otroke Ana in Froga in predstavitve knjig v sodelovanju z založniki.
Ob svetovnem dnevu knjige se Tini Popovič sejem zdi dobra priložnost za nakup knjig. Po njeni oceni se je "treba sem in tja spomniti, da je treba knjige ne samo brati, ampak tudi kakšno kupiti, da lahko majhen slovenski knjižni trg obstane in dobro deluje".
Organizator sejma je pisarna Ljubljane - Unescovega mesta literature, program Noči knjige pa je pripravila založba Sanje.
Z Nočjo knjige se bodo poklonili stoletnici rojstva pesnika Karla Destovnika - Kajuha (1922–1944). Dramska igralka Tanja Ribič je za to priložnost v videu interpretirala Kajuhovo pesem Hoteli so nagobčnike nam natakniti, ki jo je Kajuh napisal med drugo svetovno vojno, star 22 let.
Hoteli so nagobčnike nam natakniti
Hoteli na obraze so nagobčnike nam natakniti
in v kri nam hočejo strahu naliti,
po oglih so predpisi novega sveta nabiti,
želeli bi ukaze nam srca razbiti.
Ne bodo nas, tovariš, saj veš,
za nas predpisov ni nobenih in določb
in potnih dovolilnic.
Sami si potne liste pišemo v teh dneh,
papir iz izdajalskih je teles,
platnice so iz kož vlačugarskih metres
in boj nanje udaril je pečat.
Zato naprej, naprej v napad.
Kdor z nami je,
zanj ni pregrad.
Ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic je nastala tudi poslanica, ki jo je napisal predsednik Društva slovenskih pisateljev Dušan Merc. Kot je zapisal, so se oblike sporočil in komunikacij med ljudmi v nekaj letih temeljito spremenile, literatura in druge zahtevnejše oblike komunikacij, ki so vezane na pisano besedo ali knjigo, pa so ostale v svoji podobi in v načinu uporabe enake.
"Sporočila, ki jih posredujejo knjige, so ostala neokrnjena in jih ni možno zamenjati, ne da se jih stisniti na nivo navadnega binarnega sporočila," je zapisal Merc, ki je prepričan, da knjige kot posebna oblika komunikacije od bralca zahtevajo "več kakor vse, kar se pošilja po modernih poteh med ljudi".
Pri tem je spomnil še na avtorske pravice, ki so po njegovem mnenju področje, na katerem se kraja in ropanje najlažje izvedeta. "Začne se pri eksistenčni stiski avtorja, nadaljuje se z nedovoljeno, tatinsko reprodukcijo, s pogodbo, ki je nepoštena, z oblikami reprodukcij, ki si jih avtor niti ne predstavlja itd."
Dan knjige in avtorskih pravic je zato po njegovi oceni dan, ki ima tako dnevno kot temno plat. V primeru avtorskih pravic tako po njegovih besedah "čakajo, kdaj se bo kaj lepega zasvetlikalo tudi v temnem delu dneva".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje