Matjaževa vojska je bila prava slovenska teroristična skupina, sestavljali pa so jo pripadniki domobranskih čet, ki so po koncu druge svetovne vojne skušali zrušiti socialistično oblast. V delu Matjaževa vojska 1945-1950 Martina Premka - izid je omogočilo Društvo piscev zgodovine NOB Slovenije - med drugim izvemo malo znano dejstvo, da so boji v Sloveniji potekali še več kot leto dni po uradnem koncu vojne. Nekdanji domobranci so Slovenijo skušali "osvoboditi" vse do leta 1948.
Spremenljiva volja zahodnih zaveznikov
Knjiga prinaša morda kar nekoliko presenetljivo spoznanje, da sta akcije nekdanjih domobrancev podpirali tudi Velika Britanija in ZDA, ki sta se samo nekaj mesecev prej borili proti nacistični Nemčiji in njenim zaveznikom, kar so bili tudi domobranci. A strah pred razmahom socializma in Stalinovega vpliva v srednji Evropi je bil očitno tako velik, da sta nosilki demokracije očitno brez slabe vesti nekdanje sovražnike sprejeli kot nove prijatelje.
Tako nenadoma, kot se je to prijateljstvo začelo, se je tudi razblinilo. Takoj po izbruhu afere z informbirojem, ki je prinesla simbolen prelom vezi med Titovo Jugoslavijo in Stalinovo Sovjetsko zvezo, sta ZDA in Velika Britanija prenehali podpirati vse četniške, ustaške in druge skupine, ki so se borile proti novi Jugoslaviji.
Še nekaj terorističnih skupin
Knjiga Matjaževa vojska 1945-1950 nas popelje tudi na nekaj akcij Matjaževe vojske. Te so potekale predvsem v bližini severne meje. Največja skupina - Serneceva skupina - je tako delovala predvsem na Pohorju in v okolici Maribora. Bralce čaka še eno presenečenje. Izvedeli bodo, da so po koncu druge svetovne vojne poleg Matjaževe vojske delovale še druge nezakonite organizacije in oborožene skupine, ki si niso prizadevale le za spremembo oblasti, ampak so sodelovale tudi pri tihotapljenju ljudi, ki bi jih nova oblast lahko obsodila zaradi "političnih prekrškov" iz Jugoslavije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje