Radijski poslušalci lahko literarni deli v obliki zvočnice, razdeljene na 19 nadaljevanj, od danes poslušajo tudi v oddaji Odprta knjiga, in sicer vsak delavnik ob 19. uri na 3. programu Radia Slovenija – programu Ars.
Zvočnica Veliki Gatsby je nastala v sodelovanju z založbo Mladinska knjiga, Gledališčem Koper in Radiem Slovenija – programom Ars in ob podpori Javne agencije za knjigo RS (JAK). Delo v prevodu Tomaža Metelka in v režiji Renate Vidič interpretira član igralskega ansambla Gledališča Koper Rok Matek.
Francis Scott Fitzgerald (1896–1940) je v Velikem Gatsbyju, velikem romanu ameriške književnosti iz dvajsetih let 20. stoletja, prikazal vso plehkost tedanje visoke družbe, tako stare aristokracije kot novodobnih parvenijev, ki se na poti do uspeha brez zadržkov odločajo za močno sumljive bližnjice. Roman se začenja z očetovim nasvetom: Kadar bi koga kritiziral, pomisli, da vsi niso imeli takih prednosti, kot si jih imel ti. Nato pa se potopimo v pripoved o svetu razkošnega blišča in človekove notranje bede, o povzpetništvu in hoji prek drugih ljudi, o hlepenju po nedosegljivi ljubezni in neuresničljivih ameriških sanjah ter o osebnih tragedijah. Zelena lučka, ki na drugi strani zaliva obljublja ljubezensko in družbeno srečo, ugasne.
Zvočnica Prešernovega nagrajenca Andreja Hienga Čudežni Feliks (roman je prejel tudi nagrado kresnik) je prav tako nastala v sodelovanju z založbo Mladinska knjiga in programom Ars ob podpori JAK-a. Besedilo je režiral Alen Jelen, interpretira ga eden najuglednejših slovenskih dramskih igralcev Igor Samobor.
Delo je postavljeno v pozna trideseta leta 20. stoletja, ko Evropa hiti v pogubo in tudi člane premožne družine Kalmuss-Missia z graščine ob robu manjšega štajerskega mesta čakajo težki časi. A vojna je za zdaj še daleč, napetosti so v družini sami, v njenih hladnih odnosih, zlaganosti, plitvi skrbi za ugled. Zatohlo ozračje razburka prihod mladega nezakonskega sorodnika, čudežnega Feliksa, ki razkrinka njihove laži, nepričakovano pa spozna tudi očeta. Vendar mu v življenju zato ne bo nič lažje, kvečjemu nasprotno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje